Hür Gazete
Hür Gazete
 • CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
  CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
 • ‘günlere ara verin!’
  ‘günlere ara verin!’
 • buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
  buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
 • Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
  Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
 • Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
  Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
 • DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
  DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
 • ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
  ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
 • ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
  ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
 • DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
  DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
 • TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
  TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI...

‘günlere ara verin!’
‘günlere ara verin!’

Edirne Valisi Ekrem Canalp, son...

buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma...

SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER
SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER

Sevgili Okurlarım,  Hayatıma farkındalık katan,...

SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK
SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK

19/11 Perşembe günü TCMB maalesef...

Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN   POLİTİKASI
Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN POLİTİKASI

Ekonomisi sadece savaş malzemelerinin satılarak...

DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ
DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ

Koalisyon ve dengesizliklerden sonra seçilerek...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

SEVEMEDİM KARA GÖZLÜM
Sabriye CEMBOLUK Sabriye CEMBOLUK esnaf-de@hotmail.com

Derin derin içini çekip, anlatmaya başladı.
-Ablamla eniştemin şarkısıdır bu. Öyle bir sevda, öyle bir kader ki, destanlara sığmaz. Biz hani göçmeniz ya, kasabanın en kenarında bize verilen evlere yerleşenlerdendik. neyimiz varsa memlekette kalmıştı. Anamın demesiyle, sürgün yemiştik. Yalınayak ayak, başı kabak varmışlar İzmir’e. Sonra da işte orası olmuş mekanımız. Ablam ayaklanmış da yürürmüş. Ben anamın kucağındaymışım. Babam getirebildiğimiz üç beş parça eşyayı, bir kilime sarılı halde, sırtına yüklemiş. Bütün varımız yoğumuz o kadar. Evlere girdik ama ot yok, ocak yok. Ben hatırladığım en küçük yaşımdan beri, anam bize yanına alır, kırda, tarlada bahçede ne iş varsa ona giderdi. Babam da temelli bir iş bulamamıştı. Esnaflık dersen, sermaye ister. neyde biz böyle büyüdük. Sonraları anamıza yardım ederdik. İş sahipleri, ablamla ikimize yarım gündelik verirlerdi. Para kazandık diye sevinirdik. İlkokulu bitirdikten sonra da tam gündelikle çalışmaya başladık. Ablam 16 ben 14 yaşıma geldiğimde, yakın yerde bir dokuma fabrikası açıldığını duyduk. Kızları, kadınları alırlarmış. Hem de fabrikaya kadar yürümeden götürürlermiş. Ablam yazılmaya giderken beni de yanında götürmüştü. Alan memur yaşımı büyük gösterip, beni de alıverdi. Biz başladık iki kız kardeş, işe gidip gelmeye. İş güzeldi. tepede güneş yoktu, üstümüz başımız kirlenmezdi. neredeyse düğüne gider gibi tertemiz giderdik. Bizi her duraktan toplayan bir otobüs vardı. Genç de bir şöförü var. Bir süre sonra fark ettik ki, dikiz aynasından hep ablama bakıyor. Ablamın kara gözlerine bakıp,”sevemedim kara gözlüm” şarkısını koyuyor plağa ve üst üste onu çaldırıyor. Çok geçmeden herkes durumu anladı. Dedikodular başladı, başlayacak. Ablamla mektuplaşırlarmış. Bizim oraların insanı, sevdanın önüne geçmez. Anam ablamı karşısına aldı.
-Kızanım, seviyorsa, göndersin anasını babasını da bu işin adını koyalım.
Ablam utanarak önüne baktı.Sonra fısıltı ile babası ölmüş dedi. Olsun dedi anam. Yetimlerin de evlenmek hakkıdır. Anasını göndersin. Yapalım düğünümüzü. Ablam gene dudaklarını ısırarak önüne baktı.
-Ana be daha askerden yeni gelmiş. Elde yok, avuçta yok nasıl düğün yapsınlar?
Anam gene olurunu aradı.
-Evlenenle ev yapanın allah yardımcısı olur kızanım. Hele onlar bir kapımızı çalsınlar da gerine bakarız. Onlar fakir de biz mi zenginiz? Hem evlenince ikinizde çalışırsınız, olur biter.
Ablam cesaret verince, eniştemler istemeye geldiler. Anası ile oturduğu iki göz evleri varmış. Ablam bir gözüne gelin gidecek. Zaten bizim evimiz de o kadardı. Konu komşu çeyizin eksiklerini tamamladılar, düğün kuruldu. Eniştemin arkadaşları kullandığı otobüsü gelin arabası olarak süslemişler. Düğünden üç gün öne mahalleli ile birlikte belediye nikahına gidildi. Damat otobüsü kullandı. Gelin muavinlik yaptı, plakta hep , sevemedim kara gözlüm çaldı. Nikahtan sonra ablam tekrar evimize geldi. Üç gün sonra gelin alıcılar gelecek ve düğün olacak. Enişten aradaki üç günde, düğüne kadar çalışacak. Ablam izin almıştı. Biz kadınlar o arada ablamın çeyizini serdik. Kınasını yaptık. Konu komşu, hadi kız, bak sıra sana geliyor diye takılıyorlar. Benim de aklımda birisi var ama Askerde. Biz biraz daha bekleyeceğiz. Nikahın üçüncü günü, eniştem son servisini çekerken kaza yapmış. Ölenler, yaralılar mahşer yeri gibi. Eniştemi ağır yaralı olarak hastaneye kaldırmışlar. Şükür yaşıyor deyip teselli buluyoruz. Ziyaretine gittik, başında jandarmalar bekliyor. Ayak bileğinden karyolaya bir sincirle bağlanmış. Dediler ki, hakim kaza sebebi ile eniştemi suçlu bulmuş. Hastaneden çıkınca, mapusa atacaklarmış. Ah be gülüm, neye üzülüp, neye sevineceğimizi bilemedik. İki ay sonra eniştem hastaneden mapushaneye götürüldü. O gün ablam karar vermiş.
-Benim yerim kocamın anasının yanıdır. Ben oarada kalacağım.
Neyse ne dedikse ablamı vaz geçiremedik. Hakim enişteme altı sene sekiz ay ceza vermiş. Ablam , olsun diyor. Sayılı gündür, elbet bitecek. ben beklerim. Her hafta eniştemin anası ile beraber onu ziyarete gittiler. Nikahlı karısı olduğu için görüş yasağı yoktu. İki sene sonra kocamın ailesi beni istemeye geldiler. Biz hala ablamın ve eniştemin yasını tutuyorduk. Anam babam düşünüp karar vermişler. Kızım bu çocuk iyi birine benziyor. Bak bir senedir de Almanya da çalışırmış. Düğün dernek yapacak paracığı da var. gel seni evlendirelim. Dediler. baktım, Halit abin de aklıma yattı. Zaten o günlerde askerdeyken yolunu beklediğim yavuklum da başka kızla nişanlanmış, olur deyiverdim. Evlendim geldim buralara. Ama aklım hep ablamla eniştemde kalmıştı. Ablam ben gidince sanki bir kadadı daha kırılmış gibi olmuş. Önce hiç giymediği gelinliğini, emanet gelinlik arayan bir fakir kıza hediye etmiş. Sonra bütün çeyizlerini, dağıtmış. Sanki olanlardan onlar suçluymuş gibi. Artık renkli ve çiçekli elbiseler de giymezmiş. İyice kara yaslara bürünmüş. Eniştem derseniz mapusta çok hasta olmuş. Yeniden hastaneye yatırmışlar. Bir deri bir kemik kaldı deye haberleri geliyor. İçimden, kuş olsam da ablamın yanına uçsam diyorum ama ne çare. mapusluğunun dördüncü senesinde hasta olduğu için enişteme af çıkmış. Çıkmış ama ayakta duracak takati yok. Sedye ile eve getirmişler. Ablam işinden izin almış. Gece gündüz eniştemin başında beklermiş. Verem dermiş doktorlar. Allahtan ümit kesilmez derlermiş. Ama bir gün eniştem ablama gülümseyivermiş. Zor nefes aldığı sesiyle o şarkıyı mırıldanmaya başlamış. Ablam göz yaşları içinde boynuna sarılmış. Sakın ölme demiş. Sakın beni sensiz bırakma. Eniştem gene gülümsemiş. Vahidem demiş, beni hasta eden mapusluk değildi, senin kara gözlerinin, kara sevdasıydı.. Artık ilacımı buldum. Korkma düğünümüzü yapacağız. Geçtiğimiz yaz izine gittiğimizde, eniştem dediğini yapıp, ablama gelinlik giydirdi. Ablam baba ocağından gelinlikle çıktı. Mahalleli el birliği ile davul zurna tutmuşlar… Çok büyük aşktı onlarınki.. Ablam hamileymiş. Kız olursa, Sevda koyacaklarmış adını…
Sabriye Cemboluk


Sabriye CEMBOLUK » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: