Hür Gazete
Hür Gazete
 • SON DAKİKA SON DAKİKA AKBULUT’A TEPKİALAŞ VE KURUŞAR: AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİN VERDİĞİ SÖZLERİNİN TUTULMAMSI NEDENİYLE ADAYLIĞIMIZ GERİ ÇEKİYORUZ.
  SON DAKİKA SON DAKİKA AKBULUT’A TEPKİALAŞ VE KURUŞAR: AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİN VERDİĞİ SÖZLERİNİN TUTULMAMSI NEDENİYLE ADAYLIĞIMIZ GERİ ÇEKİYORUZ.
 • MİMAR MUSLİHİDDİN ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’DA STAJ YAPACAKLAR.
  MİMAR MUSLİHİDDİN ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’DA STAJ YAPACAKLAR.
 • BECAN:”BİZ ONLARA İNANDIK, ONLAR DA BİZE GÜVENİYORLAR”
  BECAN:”BİZ ONLARA İNANDIK, ONLAR DA BİZE GÜVENİYORLAR”
 • “ONLAR BİZİM DOSTLARIMIZ”
  “ONLAR BİZİM DOSTLARIMIZ”
 • MADENİ PARALARI ÇALDILAR
  MADENİ PARALARI ÇALDILAR
 • BORSADAN BANDIRMA TİCARET BORSASINA ZİYARET
  BORSADAN BANDIRMA TİCARET BORSASINA ZİYARET
 • SENİ SEVİYORUM UZUNKÖPRÜ
  SENİ SEVİYORUM UZUNKÖPRÜ
 • 1NİSAN’DASEVENLER KAVUŞACAK,UZUNKÖPRÜ’DE DERTLER SON BULACAK
  1NİSAN’DASEVENLER KAVUŞACAK,UZUNKÖPRÜ’DE DERTLER SON BULACAK
 • ATAŞ:ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI BİZE EMANET
  ATAŞ:ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI BİZE EMANET
 • SIRA MECLİS LİSTELERİNDE
  SIRA MECLİS LİSTELERİNDE
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

SON DAKİKA SON DAKİKA LİŞKO MEVKİNDE KAZA 2 ÖLÜ
SON DAKİKA SON DAKİKA LİŞKO MEVKİNDE KAZA 2 ÖLÜ

Uzunköprü Lişko mevkinde meydana gelen...

ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK HAYATINI KAYBETTİ
ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK HAYATINI KAYBETTİ

Edirne-Uzunköprü-Bayramlı Köyünde, 25 Ocak 2019...

ERGENE MÜDÜRLÜK GÖREVİNDEN ALINARAK ÖĞRETMEN OLARAK ATANDI
ERGENE MÜDÜRLÜK GÖREVİNDEN ALINARAK ÖĞRETMEN OLARAK ATANDI

Uzunköprü Anadolu Lisesi Müdürü Yasemin...

MURADİYE MAHALLESİNDE ŞÜPHELİ ÖLÜM
MURADİYE MAHALLESİNDE ŞÜPHELİ ÖLÜM

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

AHMET ÜRER YAZDI:SAĞLIKLI KENTLERDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKIDIR.
AHMET ÜRER YAZDI:SAĞLIKLI KENTLERDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKIDIR.

29.Mart.2019 tarihinde yerel yönetim seçimleri...

Hür Gazete
SERDAR MANGA YAZDI:NİTELİKLİ SİYASET İÇİN ERDEMLİ İŞ İNSANLARI LAZIM
Serdar MANGA Serdar MANGA esnaf-4@hotmail.com

Zordur baskın siyasi dönemlerde eksikten yana taraf olmak. Heleki eksik sende değilde siyasetinin yönetim sultasındaysa.

Bu durum öncelikle iş insanları için hayati önemdedir. Muhalif sıfatınız iktidar erkine üflenir, vergi dairesinden gümrüğüne kadar her yerde zorlukla yüzyüze bırakırlar sizi.  Oysaki iş insanı için zaman paradır. Ne yazıkki Türkiye gibi ahlaksız siyaset iklimlerinde iş dünyasının zaman değeri politik patronajın elindedir.

İktidarcıysanız tam tersine işler bu ilkel mekanizma. Liyakatsızda olsanız olmazı oldurtur size  iktidar borazancılığı. Yetenekli bir çakalsanız iktidar adına 1 verir 10 alabilirsiniz. Merhum Özal demiştiya benim memurum işini bilir, bunu iş dünyası içinde konuşabiliriz rahatlıkla.

Hani derlerya bu durum batıda böyle değil diye; inanmayın siz bu laforizmaya. Orayla bura arasındaki tek fark bizdeki ilkel siyasetin sebep-sonuç acılarını bizden çok önce yaşadıkları için siyasete hizmet eşittir demokrasi uygulaması olarak bakar batının iş dünyası. Daha net ifadeyle yurdum iş dünyası siyasete çıkar penceresinden bakar Şarkvari sinsilikle. Önce ben’ken burası; kazan-kazandır batılısı. Neredeyse yok hükmündedir Avrupai kafalı iş insanı burada. Olanıda ezer mevcut sistem. Ezilmemek adına hep perdenin gerisinde yer almak durumunda kalır batı tarzı muhalif iş insanının akıllısı.

Ama biz Uzunköprülüler bu konuda da bir adım öndeyiz.

Mesela acil ihtiyacımız olan mekansal enerji metaforuna sahip Namık Kemal Oğuz ve Mehmet Ham. Bunlar son yıllarda Uzunköprünün adı ön plana çıkan iş dünyası temsilcileri. Hem beyaz hem mavi yakalı istihdam sağlarlar, aslanlar gibi ihracat yaparlar, isimlerini asla kamuoyuna vermeden burs verirler, fakire-fukaraya destek olurlar ve en önemlisi tecrübelerini ve kazançlarını Uzunköprü’nün gelişimi için tasarruf ederler. Sağlam laik, demokrat, ilerici, aydın ve Atatürkçüdür her ikiside. Enerjileri o kadar yüksek yürekleri o kadar büyüktürki; hiç çekinmeden yapıcı muhalif olduklarını sakınmazlar kimseden.

Namık ve Mehmet bey istese muhalif tarzlarını göreceli olarak temsil eden ama yönetişim anlayışı yerlerde sürünen CHP ilçe örgütüne gayet güzel mudahil olabilirler. Ellerindeki çevre, tecrübe ve sermaye gücüyle yerel muhalefet mekanizmasına on numara beş yıldız ayar verebilecek yetkinliğe sahiptirler. Ama yapmazlar. Çünkü iş hayatlarındaki başarının sırrı olan denge ve disiplini siyasal ideallilerinede yansıtmıştırlar.

Ülkemizin içinde bulunduğu İhvan-üs-Sefa tarzı ezoterik siyasete temelden karşı olan Uzunköprü’lü sermaye entellejiyansı için hem Namık Kemal Oğuz hemde Mehmet Ham son zamanlarda gördüğüm en güzel rol modeldirler.

İktidar yani AK Partinin destekçisi yerel patronajada değinelim. Biz 40 kızız birbirimizi biliriz. İçlerinde dediğim ilkel anlayışa sahip olanları var. Biraz iktidar şirinliği torpilli ihalede getirir, kamu kurumlarının adrese teslim mal-hizmet işlerinide, şurda burda takılmış adli-idari işleride şak diye çözdürür. Tek tek biliyoruz bu isimleri. Zaten her dönem olur bu tatlı su kurnazları. Kızmam., eleştirmem. Ama Allah yukarıda Uzunköprü’nün AK Parti destekçisi iş insanlarının 90% ı onurlu ve bu anlamda her yere örnek olacak kalitede. Yani çağdaş batı kafalı. Anadoludakiler yada Keşan-Edirne merkezdeki mürdüm erikleri gibi amuduyla götüreyim cinsi ekşilikte değil hiçbirisi. Yalnız tek sorun aralarında muhalif örnekler gibi rol model yok. Neyin korkusuysa artık? Oysaki Sayın Erdoğan bile erdemli tüccarların yoksunluğundan bahsetmeye başlamışken..Çıkın arkadaş sizde çıkın vitrine, erdem nedir gösterin çakal çukal tayfasına. Krallar krallıklarını kraliçeler krallarını idare eder ispatıyla meydana mertçe çıkan Azbiye Ataş yetermi hiç iktidarın yerel temsilciliğine?

Sonuç olarak bir daha altını çiziyorum. Hangi siyasal desteğe,  ideolojik görüntüye sahip olursa olsun Uzunköprü’nün kapital yönetim noktasındaki sermaye birikimi en önemli kozumuz. Uzunköprümüzün küllerinden yeniden doğuşunun ateşide bu birikimde saklı. Sözüm siyasal kimlikli olanlara: “Hadi artık şu yerlerde sürünen ilkel yerel siyaseti Uzunköprüye layık seviyeye çıkartın artık.Cidden yorulduk hem kifayetsiz hem küçük kırsalcık çakallarından!”


Serdar MANGA » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: