Hür Gazete
Hür Gazete
 • SON DAKİKA SONDAKİKA MASKE KURALI DEĞİŞMEDİ…. UZUNKÖPRÜ GENELİNDE YANSIYACAK MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KARARI ALINMADI
  SON DAKİKA SONDAKİKA MASKE KURALI DEĞİŞMEDİ…. UZUNKÖPRÜ GENELİNDE YANSIYACAK MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KARARI ALINMADI
 • ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
  ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
 • GAZİ VE ATALAR CADDELERİNDEKİ BARİYERLER KALDIRILDI.
  GAZİ VE ATALAR CADDELERİNDEKİ BARİYERLER KALDIRILDI.
 • Uzunköprü’müz de yaklaşık bir aydır yeni Korona Virüs vakası yok
  Uzunköprü’müz de yaklaşık bir aydır yeni Korona Virüs vakası yok
 • EDİRNE’YE 54 MİLYONLUK DESTEK
  EDİRNE’YE 54 MİLYONLUK DESTEK
 • PARA HIRSINDAN ANNESİNİ ÖLDÜRDÜ
  PARA HIRSINDAN ANNESİNİ ÖLDÜRDÜ
 • UZUNKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
  UZUNKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
 • AKSAL;Komisyon Kararı Bekleniyor
  AKSAL;Komisyon Kararı Bekleniyor
 • SON DAKİKA SON DAKİKA AV TÜFEĞİ İLE OĞLUNU ÖLDÜRDÜ
  SON DAKİKA SON DAKİKA AV TÜFEĞİ İLE OĞLUNU ÖLDÜRDÜ
 • BÜYÜK ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ
  BÜYÜK ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA! UZUNKÖPRÜ’DE VAKA YOK!
SON DAKİKA! UZUNKÖPRÜ’DE VAKA YOK!

SON DAKİKA! SON DAKİKA! SON...

CAMİİLER İBADETE TEKRAR AÇILDI
CAMİİLER İBADETE TEKRAR AÇILDI

Dünyada yaşanan Covid-19 Pandemisi sonrası...

O KADAR KOLAYMI?
O KADAR KOLAYMI?

  Sevgili okurlarım; Geçmiş Mübarek...

Seni gidi Çav Bellacı Chp “Hep aynı yalanlar…”
Seni gidi Çav Bellacı Chp “Hep aynı yalanlar…”

Gezi olaylarının üstünden 7 yıl...

ÇİLE ŞAİRİ NECİP FAZIL
ÇİLE ŞAİRİ NECİP FAZIL

Aslında edebiyat çevrelerinde ona, Kaldırımlar...

ERİKLİDE SUSUZ YAZ
ERİKLİDE SUSUZ YAZ

Keşan’ın mücavir sahası içinde yer...

MERADA HAYVAN OTLATMA ÜCRETE TABİ
MERADA HAYVAN OTLATMA ÜCRETE TABİ

  Tarım ve Orman Bakanlığı...

ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI

Uzunköprü Belediyesi’nin şehrin uzun yıllardır...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

SON DAKİKA SON DAKİKA BUĞDAY YÜKLÜ MOTURUN ALTINDA HAYATINI KAYBETTİ
SON DAKİKA SON DAKİKA BUĞDAY YÜKLÜ MOTURUN ALTINDA HAYATINI KAYBETTİ

UZUNKÖPRÜ DEREKÖYDE BUĞDAY YÜKLÜ TRAKTÖRÜN...

HÜLYA ALTINER ŞENYİĞİT YAZDI:SALGIN GÜNLERİMİZ
Hülya Zeliha Şenyiğit hulya2412@gmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yaptığı konuşma ile yeniden gündeme gelen Tekâlif-i Milliye Emirleri, tarihçiler tarafından Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir adım olarak gösteriliyor.

Atatürk, 5 Ağustos 1921’de meclis tarafından üç ay süre ile olağanüstü yetki ile başkomutanlığa getirildi. Ve Sakarya Meydan Muhaberesi öncesi bu emirleri yayınladı. Atatürk’ün yayınladığı bu emirler sonra halk elinde bulunan her şeyi vergi olarak ordusuna bağışladı. Halk Atatürk’ün etrafında toplandı ve tek istekleri vardı: Kurtuluş Savaşı’nı kazanmak. Atatürk’ün yayınladığı Tekalif-i Milliye emirleri karşılıksız olarak alınan borç değildi. Bedeli sonradan ödenecek zorunlu borç idi. Her ilçede kurulan Tekalif-i Milliye Komisyonları, kimden ne kadar borç alındıysa kayıt altına aldı. Vatandaşlarından alınan bir iğne bile defterlere yazıldı. Ve Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra Tekalif-i Milliye emirleri kapsamında alınan tüm borçlar hak sahiplerine geri ödendi. Tutarı 6 milyon civarında idi.

Günümüzdeki virüs salgını ile, üstelik kuruşuna kadar geri ödenen ve Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet’ in kuruluşunda kullanılan emanet alınmış bu paranın, bu gün ve öncesinde toplanan bağışların uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Buna bazıları inanabilir. Zaten hep o bazıları yüzünden bu gün bu haldeyiz…

Yıl 1922, henüz Cumhuriyet kurulmamış. Dr. Refik Saydam başkanlığında bir ekip KOLERA aşısı üretiyor ve ihtiyacı olan ülkelere gönderiliyor. Refik Saydam, Atatürk Bandırma Vapurunda iken yanında olan üç doktordan biridir.

Daha sonra Refik Saydam Hıfzıssıhha Müessesesi 27 Mayıs 1928 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu tarihte geçerli olan 1267 sayılı yasa tasarısı uyarınca Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı idi. Kurumun yetki ve sorumlulukları, gelişen ihtiyaçlar karşısında değiştirilerek 4 Ocak 1941’de yeniden belirlenmiştir. Müessesenin ismi 14 Aralık 1983’de “Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı” olarak değiştirilmiş ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluş haline getirilmiştir.

BCG Aşısı, kuduz aşısı, serum üretimi (Bu üretim sonucu serum ithalatı soba ermiştir), çiçek aşısı, tifüs aşısı, boğmaca aşısı, akrep sokmalarına karşı serum, influenza aşısı Refik Saydam Hıfzıssıhha Müessesesi tarafından üretilmiştir.Ve bu kurumda ğek çok tahlil yapılmıştır. Örneğin anne sütü almakta direnen bebekler için, anne sütü analizleri bile yapılmaktaydı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, 1928’de kuruldu. Aşı üretiminde dünyaya örnek gösterildi. 2011’de KHK ile kapatıldı.

Kapatılan diğer önemli sağlık kuruluşları;

BOMONTİ İLAÇ FABRİKASI: SSK Şişli Bomonti İlaç Fabrikası, 1979’da kuruldu. Yüzde 150 oranında daha ucuza 22 çeşit ilaç üretti. 2005’te kilit vuruldu.

HEYBELİADA SANATORYUMU: 1924’te Atatürk’ün talimatıyla kuruldu. 660 yataklı hastane, verem hastalarına hizmet verdi. ‘Ulaşımı zor’ denilerek 2005’te kapatıldı, 2009’da binası yangında hasar gördü. Bina ve 200 dönümlük arazisi Diyanet’e devredilmiştir.

Şimdi Korona için umudumuzu yabancı ülkelere bağlamış durumdayız. Pasteur Enstitüsü 4 Haziran 1887 tarihinde kurulmuş ve 14 Kasım 1888 tarihinde hizmete açılmıştır. Halen çalışmalarına devam etmektedir. Korona virüs’ ün Pasteur Enstitüsü tarafından üretildiği ileri sürülse de, sonra böyle olmadığı kabul edildi. Yandaş medya Pasteur Enstitüsü ve yeni koronavirüsün patentinin 2003’te alındığı iddiasını büyük puntolarla verdi. Ve yazılarının devamında doğru olmadığını açıkladı.

Fransız Pasteur Enstitüsü’nün internet sitesinde yayımlanan bir makalede, virüs buluşan kişiler içinde yüzde 30 ila 60 arasındaki bir grupta semptomların görülmemesi yüzünden açıklanan rakamların yanıltıcı olabileceğine işaret etti. Enstitüden Jeffrey Shaman, herkeste belirtilerin ortaya çıkmaması yüzünden, çok sayıda taşıyıcının, sokakta, toplu taşıma araçlarında virüsü başkalarına geçirme riski taşıdığı uyarısında bulundu. Shaman, virüs tespitiyle ilgili testlerin yetersizliği sorununa dikkat çekti ve bazı ülkelerde cehalet, bilgisizlik ve “ulusal gurur” adına gerçeklerin saklanmasının virüsün yayılması tehlikesini artırdığını söyledi.

Yukarıda son paragrafta yazılanlar Türkiye için geçerli değil midir? İşte bu kadar bilime düşmanlar.

Dün gece sağlık Bakanı Türkiye’ de maske satışlarının durdurulduğunu, para ile maske satmanın yasak olduğunu açıkladı. SAYIN Erdoğan böyle olmasına karar vermiş. Bartın Halkevine mensup bir hanım maske diktirip, pazardaki halka bedava dağıtınca göz altına alınmış. Ayrıca maskeleri diken terzi de göz altında.

Bir çok ülkeye maske dahil olmak üzere gönderdiğimiz tıbbi yardım kutularının üzerinde birkaç bayrak ve hepsinde cumhurbaşkanlığı forsu var. Millete dağıtılan maske ve kolonyalarda da cumhurbaşkanlığı forsu var. Çünkü artık devlet demek, sadece CUMHURBAŞKANI demek.

Bu tabii ki çok sağlıksız bir anlayışın göstergesi. Artık ilkel benlik id mi, yoksa şişkin bir egonun sonucumu bilemeyeceğim. SAYIN cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı mı yoksa hepimizin cumhurbaşkanı mı bir karar vermelidir.

Ülke yönetimi. Bir okul sınıfının yönetimi gibidir. Eğer öğretmen mutlak hâkim benim, ben ne dersem o olur derse, verimlilik olmaz, huzur olmaz, ders yapılamaz o sınıfta.

Akılcı cümlelerle alınan bir kararın açıklanması yapılır. Örneğin derse geç gelmenin yasak olma sebeplerini açıklarsanız, derse geç kalanların sayısı azalır. Neden belli bir şekilde giyinmek gerekir? Açıklarsanız öğrenciler daha düzgün giyinir.

İnsanoğlunun yapısı gereği dayatılan şeylere karşı tepki oluşur. Bir kısım biat kültürü taşıyanları bu kuralın dışında tutuyorum. Bu tür insanların da ayrıca incelenmesi gerekir.

Biz bu başkanlık sisteminin olumsuz yönlerini anlatmaya çalıştık. Anlamadı insanlarımız ne yazık ki. DEMOKRASİYİ KORUYAMADIK, YENİDEN KURMAK ZORUNDAYIZ…

Haa bu arada maske ve kolonyalarınız geldi mi???


Hülya Zeliha Şenyiğit » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: