Hür Gazete
Hür Gazete
 • CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
  CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
 • ‘günlere ara verin!’
  ‘günlere ara verin!’
 • buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
  buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
 • Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
  Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
 • Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
  Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
 • DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
  DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
 • ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
  ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
 • ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
  ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
 • DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
  DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
 • TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
  TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI...

‘günlere ara verin!’
‘günlere ara verin!’

Edirne Valisi Ekrem Canalp, son...

buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma...

SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER
SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER

Sevgili Okurlarım,  Hayatıma farkındalık katan,...

SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK
SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK

19/11 Perşembe günü TCMB maalesef...

Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN   POLİTİKASI
Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN POLİTİKASI

Ekonomisi sadece savaş malzemelerinin satılarak...

DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ
DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ

Koalisyon ve dengesizliklerden sonra seçilerek...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

EHKEP VE U-EAAT GERÇEKLERİ
Serdar MANGA Serdar MANGA esnaf-4@hotmail.com

Bildiğin de-ja-vu. Eski çevre bakanı Eroğlu Edirne’ye geldi ortaya bir laf attı. Şimdi AK Partinin İl başkanı, ilçe başkanı ve Uzunköprü Belediye Başkanı arasında bir arıtma tesisi polemiği aldı başını gidiyor.
O kadar çok yazdık, söyledikki bu konu hakkında. Ben bıktım siyasetçiler bıkmadı. Ne arıtma tesisiymiş arkadaş. Zannedersinki tuzlu su ve lağımdan %100 içme suyu üreten V.I.D. Desalination şirketi Israil’deki Ashkelon tesisinin aynısını Uzunköprü’de yapmışta, onu paylaşamıyorlar.

Bu gereksiz ve geç demogojinin konusu olan Uzunköprü Evsel Atık Su Arıtma Tesisi (U-EATT); Ergene Havzası Çevre Yönetimi Master Planı (2008), Meriç-Ergene Havzası Koruma Eylem Planı (2008) ve Meriç-Ergene Havzası Endüstriyel Atıksu Yönetimi Ana Plan Çalışması (2010) akabinde 06.05.2011 tarihinde zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine yine zamanın Çevre ve Şehircilik Bakanı Prof.Veysel Eroğlu’nun Çorlu’da şaşaalı bir törenle ilan ettiği Ergene Havzası Koruma Eylem Planı (EHKEP) projesinin bir parçası. Şaşaalı bir lansman diyorum çünkü gerçektende söyledikleri gibi Avrupa’nın en büyük çevre projesi bu. Nasıl olmasınki? Trakya’daki tüm derelerin ıslahı, Çakmağından tutunda Hamzaderesine kadar sulama ve baraj projeleri, OSB’lere ortak arıtma tesisleri, taşkın erken uyarı sistemleri, meteoroloji gözlem istasyonları, akım ve drenaj hatları, kolektörler ve EAAT’ler gibi 15 farklı programdan oluşuyor. EHKEP 2011 yılında resmen ilan edildiğinde 10 yıl içinde 2.sınıf temiz su amacına ulaşması öngörülüyordu. Marmara Havza Planına entegre olduğu hatırlanıldığındaysa 40 yıl içinde tam tasarruf ve 1.sınıf su kazanımı hedefi bulunuyor.

Teknik detaylara girmeyeceğim. Isteyen bu milyar dolarlık devasa programın fizibilite raporlarını internetten rahatlıkla bulabilir. Bu minvalde tek yorumum hiç kimsenin EHKEP’i küçümsememesi; bilakis bana göre bir bütün halinde değerlendirildiğinde GAP projesini cüce bırakacak “nitelikte” ki bu planın şükranla takdir edilmesi gerektiğidir.Tabi bunun yanında özellikle Edirne bürokrasisi ve AK Parti şürekasını bu devasa planı halka doğru anlatmadıkları bağlamında eleştirim baki. Ama şüphesiz önce kendileri anlamalılarki anlatabilsinler.

EHKEP noktasında Ankara’nın en büyük kurnazlığıysa; planın maliyetinin Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Çevre Fonları ve AB tarafından çoğunluğu hibe olarak verilmiş olmasına rağmen sanki 100% devletçe fonlanıyormuş ve hükümet Trakya’ya lütuf yapıyormuş gibi lanse etmekte ısrar etmeleri. Bununla beraber kullanılan teknolojilerin yeterliliği ve ihale verilen şirketlerin siyasal figürasyonu ezeli eleştiri sebebi.

Mesela Uzunköprü Belediyesi ile AK Parti yöneticileri arasında polemik konusu olan U-EAATgibi. Malum; EHKEP’in arıtımla alakalı 2 programı var. Birisi Trakya’daki OSB’lerin evsel ve endüstriyel su atıklarının 5 ortak arıtım tesisi ile sürklase edilmesi. Diğeriyse ilk etapta Ergene nehri ile ilintili olan Saray, Muratlı, Hayrabolu, Malkara, Babaeski, Pınarhisar ve Uzunköprü belediyelerine EAAT yapımı. Projelendirme Yap-Devret modeliyle ihale edilmiş ve 42.109.305 TL’ye işletime hazır devredileceği öngörülmüştü.

6,5 Milyon TL bedelle ihale edilen Uzunköprü EAAT’ın temeli ocak 2013 yılında zamanının CHP Milletvekilleri Recep Gürkan ve Kemal Değirmendereli’ninde yeraldığı törenle atılmıştı.İddia EAAT bittiğinde %99 temizleme oranı vereceği idi ki; bu teknolojiyi bilenler daha o zaman bunun mümkün olmayacağını, işletim maliyetlerinin şişe sudan dahi pahalıya çıkacağını söylemiş bizde köşemizden dile getirmiştik.

Fakat U-EAAT ile ilgili en çok dikkat çektiğim husus maliyetlendirmesiyle ilgiliydi. Dinletemedik bir türlü. Diyordumki oysaki; söz konusu EAAT’lerin parasının yarısı Dünya Bankasından hibe geldi. Oysaki Ankara Uzunköprü Belediyesine diyorki; yarısını ben karşıladım yarısını sen ödeyeceksin. Kabaca DB’sından gelen bedavayı sen belediyeye satıyor olmuyormusun şimdi ayıptır söylemesi? Dahada ötesi zamanın siyasetçilerine bunla ilgili kaynakta gösterdim. Yetmedi; doğrudan siz belediye olarak müracaat edin 100% kaynağı siz alın harici 20 yıllık işletim maliyetleriyle diyede yol gösterdikte; kime gösterdik?!

Velasılı Uzunköprü’lüleri aptal yerine koymalarından başka bir şey değil bu demogoji. Her iki taraf içinde. Samimi, işini bilen ve sizi gerçekten temsil eden milletvekiliniz olmadığı sürece bu makara hep sürecektir. Hatta iddiam odur ki, bu EATT Uzunköprü’de değilde Keşan yada Edirne’de olsaydı ne belediyeye nede içinde yaşayanlara ne zerre maliyeti olurdu nede böylesine dandik bir hurda yığını verilirdi. Nokta.


Serdar MANGA » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: