Hür Gazete
Hür Gazete
 • CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
  CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
 • ‘günlere ara verin!’
  ‘günlere ara verin!’
 • buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
  buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
 • Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
  Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
 • Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
  Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
 • DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
  DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
 • ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
  ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
 • ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
  ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
 • DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
  DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
 • TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
  TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI...

‘günlere ara verin!’
‘günlere ara verin!’

Edirne Valisi Ekrem Canalp, son...

buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma...

SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER
SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER

Sevgili Okurlarım,  Hayatıma farkındalık katan,...

SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK
SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK

19/11 Perşembe günü TCMB maalesef...

Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN   POLİTİKASI
Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN POLİTİKASI

Ekonomisi sadece savaş malzemelerinin satılarak...

DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ
DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ

Koalisyon ve dengesizliklerden sonra seçilerek...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

2018 DEJAVUSU 2021
Serdar MANGA Serdar MANGA esnaf-4@hotmail.com

Benim jenerasyonum 7 kez ekonomik dönüşüm yaşadı. 1980, 1987,1994, 1998, 2001, 2011 ve 2018. Bu yazıyı kaleme almamın sebebi HFT/DP verilerinin 2021 yılında ülkemizin 8.kez dönüşüme gireceği sinyalini vermesi.
Daha önce bu köşelerden HFT/DP namı diğer Karanlık Havuz hakkında özet bilgiler vermiştim. Mealen: “Borsalar,forex piyasaları, faiz mekanizmaları vb; ekonomilere esas şeklini veren tüm rantsal sistemler ancak nitelikli oyuncuların dahil olduğu HFT/DP tarafından şekillendirilir. Bu mekanizma toplumda karşılığı olan her şeye bir rakam atfeder. Altın, rezerv para dolar, elmas, petrol vs gibi makro politikalar, siyasal figürler, kalkınma planları, terör ve savaşlarda buna dahildir. Sosyal ve ekonomik karşılığı olan tüm bu rakamlar, ancak yapısal finans mühendislerinin okuyabildiği özel algoritmalar kullanılmak suretiyle birbiriyle çaprazlaştırılarak bildiğiniz borsa sistemlerine arz edilir. Algoritma okumayı bilen herkes için eşitlikçi ve şeffaftır her şey HFT/DP’de. TL neden düşüyor, altın neden yükseliyor, petrol neden yerlerde sürünüyor, faizleri kim belirliyor, ülke risk puanı CDS’ler nasıl fiyatlanıyor gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtı bu mekanizmada saklıdır. Nettir. Nasılki HFT/DP adına dünya altın fiyatları LMEX (Londra) borsasında “açıklanıyor”, elmas referans fiyatları aylık Rapaport bültenlerinde ilan ediliyorsa; kurumsal ekonomi notlaması yapan Moodys, S&P ve Fitch ve faiz mekanizmasının balansı SDR’ın sahibi IMF’de aklınıza gelebilecek tüm makro rakamlar öncesinde sinyal veriyor. Diğer bir deyişle ön uyarımcılar oluyorlar.”
Biz yeni jenerasyon yapısal ekonomistler 2018’deki finansal çöküşü başından beri 4 temel sebebe bağlayarak 3 yıl öncesinden yüksek sesle uyardık durduk. 1) IHVANCI siyaset anlayışı 2) Devletin yeni küresel sosyoiktisadi dönüşümü (İKLİM EKONOMİSİ) doğru okuyamaması 3) Devletin SWAP mekanizmasını hain ve/yada liyakatsız bürokratlara teslim etmesi 4) Hiçbir 5 yıllık kalkınma planında TÜREV FİNANSMAN modellemelerinin yapılmamış olması
Bakan Albayrak ve TC Varlık Fonu AŞ’nin kurmay ekibi eğer aklı selim davranmayıp; ikaz ve önerileri sentezleyen 20/9 tarihli 14.Orta Vade Programını (OVP) devreye almamış olsaydı 2018 Finansal Çöküşü resmen ticari çöküş; dolayısıyla teknik iflas olurdu. Çünkü hazine bu çöküşle 2019 yılına $ 75 Milyarı halkın olmak üzere $ 620 Milyar borçla giriyordu. Haliyle Varlık AŞ TC tarihinde bir ilki gerçekleştirerek tüm finansal oyunların arenası olan HFT/DP mekanizmasına ayak basmış oldu 14.OVP ile. Burada bilinmesi gerektiğine inandığım detay şu: “Varlık AŞ/Devlet bu piyasaya acemi olduğu için kaybetme riskide taşıyordu. Bu sebepledirki liberal bildiğimiz ekonomi anlayışımız örtülü şekilde mutlak devletçi bir ekonomi modeline döndü ve savaş ekonomisi başlığı altında yeralan eylemler hayata geçirilmeye başlandı.” Bu “mecburi” stratejiden beklenen sonuç alındıda.”
Bugün TC’nin çok cephede agresif ama haklı bir dış politika gütmesi işte bu gerçeğin sonucudur. Fakat finansal ekonomi bürokrasisinin bilmesi gereken bir şey var. HFT/DP dediğiniz “finansın kalbi” mekanizma daimi agresyonu dışlar. Prim vermez. Destek-Direnç istasyonlarında pivot arası vermeli, barışçıl konuşmalısınız. Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu bu realitenin farkındadır. Fakat “piyasa” Hilafet politizasyonunun gereği olan Ihvancı siyasetin terk edildiğinin gösterilmesini istiyor. Çünkü çoğu okura yabancı olan HFT mekanizması; tüm evre ve faktörlerinde terörü ve savaşı ters algoritma kabul eder ama ölü olanı; kullanım tarihi bitmiş olana rakamsal bir değer atfetmez. Daha öncede kaleme aldığım gibi toplumda karşılığı olan politika ve politik yaklaşımların rakamsal bir değeri vardır ve HFT’de alınır-satılır. Akıllı finansal ekonomiler stratejilerini bu politik rakamlara göre belirler.
8.ekonomik evre 2021’de bangır bangır geliyor diyorsa size bir yapısal ekonomist; bilinki öncü rakam aktarıcıların sinyallerini baz alıyordur. $/TL nin 8’i geçip; ülke risk primi CDS’in 542 dediği yer büyük sarsıntıdır. Bende büyük hayal kırıklığı yaratan 29/9/2020 tarihli OVP; ağır devletçi ekonomi anlamı taşıyan savaş ekonomisinin devam edeceğini açıkça ilan ediyorki; pandemi sürecindeki bu agresif stratejinin yan etkileri 2021 yılında hepimizi derinden etkileyecektir. Bu bağlamda verilebilecek rahatlatıcı bilgi; TC ekonomisinin liberal halk ticaretine dayalı dinamik temelleri olup ne etki verirse versin 2018 eylülünün OVP’si gibi bir önlemle tüm yaralar sarılıp; daha güçlü olarak sahaya dönülebileceği gerçeğidir. Sadece bugün Ankara’nın kabul ettiği risk, gereksiz şekilde 1 yılı (2021) heba edecektir.


Serdar MANGA » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: