Hür Gazete
Hür Gazete
 • DEVLET BABA
  DEVLET BABA
 • DEVRİM ŞEHİDİ AHMET TANER KIŞLALI DA ADINI ÖLÜMSÜZLER LİSTESİNE YAZDIRMIŞTIR.
  DEVRİM ŞEHİDİ AHMET TANER KIŞLALI DA ADINI ÖLÜMSÜZLER LİSTESİNE YAZDIRMIŞTIR.
 • SİGARAYA BEKLENEN ZAM GELDİ..!
  SİGARAYA BEKLENEN ZAM GELDİ..!
 • KADİR BAŞKAN BU ZİYARETE NE DİYOR ?!!
  KADİR BAŞKAN BU ZİYARETE NE DİYOR ?!!
 • CESURLAR 3 YAŞINDA
  CESURLAR 3 YAŞINDA
 • KÖYLERİMİZDE YÜZ YÜZE EĞİTİM 5 GÜN YAPILACAK
  KÖYLERİMİZDE YÜZ YÜZE EĞİTİM 5 GÜN YAPILACAK
 • TRAKYA BİRLİK’TEN REKOR ÖDEME
  TRAKYA BİRLİK’TEN REKOR ÖDEME
 • PTT AŞ, 180’İNCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.
  PTT AŞ, 180’İNCİ KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.
 • DEFİNECİ SUÇÜSTÜ YAKALANDI
  DEFİNECİ SUÇÜSTÜ YAKALANDI
 • ÇAKIRLAR:KOCA’YA ENEZ HASTANESİ’Nİ SORDU
  ÇAKIRLAR:KOCA’YA ENEZ HASTANESİ’Nİ SORDU
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

BECAN’DAN AKP’YE GOL
BECAN’DAN AKP’YE GOL

Sevgili okurlarım, bugün klavyenin tuşları...

DEVLET BABA
DEVLET BABA

Bizim Devlet Baba’mızın en iyi...

GOPLİK
GOPLİK

Eski bir oyun… Artık oynanmıyor....

2018 DEJAVUSU 2021
2018 DEJAVUSU 2021

Benim jenerasyonum 7 kez ekonomik...

SİGARAYA BEKLENEN ZAM GELDİ..!
SİGARAYA BEKLENEN ZAM GELDİ..!

Yeni Paket Fiyatları 2020 yılı...

KADİR BAŞKAN BU ZİYARETE NE DİYOR ?!!
KADİR BAŞKAN BU ZİYARETE NE DİYOR ?!!

Keşan AK Parti İlçe Başkanı...

CESURLAR 3 YAŞINDA
CESURLAR 3 YAŞINDA

İYİ Parti Uzunköprü İlçe Başkanı...

KÖYLERİMİZDE YÜZ YÜZE EĞİTİM 5 GÜN YAPILACAK
KÖYLERİMİZDE YÜZ YÜZE EĞİTİM 5 GÜN YAPILACAK

Uzunköprü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 09.10.2020...

TRAKYA BİRLİK’TEN REKOR ÖDEME
TRAKYA BİRLİK’TEN REKOR ÖDEME

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

KADERİNE TERK ETTİĞİNİZ YÜZLERCE YILLIK TARİHTEN UTANMIYORSANIZ “ECDADINIZDAN UTANIN”!!
KADERİNE TERK ETTİĞİNİZ YÜZLERCE YILLIK TARİHTEN UTANMIYORSANIZ “ECDADINIZDAN UTANIN”!!
23 Eylül Çarşamba günü  saat 11.00’de  tarih sayfalarında Dünyanın en uzun taş köprüsü olma unvanı olan  Uzunköprü Tarihi taş köprümüzün kanatlarının yıkılıp gövdesinde yeni yeni çatlaklar oluşmasını sık sık haber...
25 Eylül 2020 11:15
Font1 Font2 Font3 Font4

23 Eylül Çarşamba günü  saat 11.00’de  tarih sayfalarında Dünyanın en uzun taş köprüsü olma unvanı olan  Uzunköprü Tarihi taş köprümüzün kanatlarının yıkılıp gövdesinde yeni yeni çatlaklar oluşmasını sık sık haber yapan Hür gazetenin Çağrılarını  CHP Uzunköprü İlçe örgütü Tarihi taşköprümüzde basın açıklaması yaparak Kültür Turizm Bakanlığına çağrıda bulundu.

 

CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner tarafından organize edilen basın açıklamasına    CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan , parti ilçe yöneticileri, belediye ve il genel meclis üyeleri, Kadın Kolları Başkanı, Gençlik kolları  oluşan grup, tarihi taş köprümüz Uzunköprü’ye sahip çıkmanın siyasi değil, vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

 

CHP GENÇLİK KOLLARINDAN: ‘’ KADERİNE TERK ETTİĞİNİZ YÜZLERCE YILLIK TARİHTEN UTANMIYORSANIZ “ECDADINIZDAN UTANIN” PANKARTI
CHP yöneticileri, tarihi taş köprümüzün restorasyonunun geciktirilmesi sebebiyle yıkılan kanatlarının önünde gençlik kolları tarafından hazırlanan “Ecdadınızdan Utanın” konulu pankart açtılar.
Daha sonra trafik akışına sekte vurmamak için tarihi taş köprümüz Uzunköprü’nün ayakların bulunduğu noktaya inerek kemerlerinde ve ana gövdesinde oluşan çatlakları gösteren CHP’li yöneticiler, 6 asırlık tarihin Ergene Nehri ile buluştuğu noktada açıklamalarda bulundular.

 

 

 

               BAŞKAN BECAN:TARİHİ KÖPRÜMÜZ ŞUAN DA CAN ÇEKİŞİYOR

 

Uzunköprü Belediye başkanı Özlem Becan yaptı. Sayın Becan konuşmasında “ Pek değerli basın mensupları, sayın vekilim, ilçe başkanım, kıymetli yöneticiler, gençlik kollarımız bugün Sultan 2. Murat’ın Uzunköprü’ye, Türkiye’ye, Dünya’ya armağanı olan tarihi taş köprümüzün deformasyonunu  gözler önüne sermek adına ilçe örgütümüzle birlikte vekilimizle birlikte sesimizi duyurmak adına buraya toplandık.

Hepiniz biliyorsunuz Sultan 2. Murat’ın Gelibolu Seferi öncesinde 1427 yılında yapılmaya başlanan, 1444 yılında yapımı biten yapımı yaklaşık 16 yıl süren 1306 metre uzunluğunda 172 kemerden oluşan tarihi köprümüz şuan da can çekişiyor.1960lı yıllarda restorasyonunun yapıldığını biliyoruz  fakat az öncede köprünün kanatlarında verdiğimiz görüntüde hepiniz gördünüz ki tarihi köprümüzün kanatları bir bir dökülüyor. Acaba iktidar mensupları köprünün tamamen yıkılmasını, tekrar yapılmak üzere yıkılmasını mı bekliyorlar ?  Biz buradan hem CHP ilçe örgütü olarak hem de Uzunköprü Belediye Başkanı olarak bir an önce köprümüzün restorasyonunun başlamasını istiyoruz. Dünyanın en uzun taş köprüsü   ya da dünyanın üzerinden araç geçebilen en uzun taş köprüsüne herkesi sahip çıkmaya çağırıyoruz. Uzunköprü’nün aslında tüm dinamiklerinin bugün burada olması gerekiyor o nedenle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Yine sorularınız varsa cevaplayamaya çalışırız’’ diyerek  sözü  İlçe bakanı Muammer Çetiner’e  bıraktı.

 

 

CHP UZUNKÖPRÜ İLÇE BAŞKANI MUAMMER ÇETİNER:  HİÇBİR YETKİLİNİN DE ECDADIMIZ BÖYLE BİR ESER BIRAKIYOR BUNUN ONARIMI İLE İLGİLİ BİR ADIM ATALIM DİYE BU DÜŞÜNCE İÇİNDE OLAN KİMSEYİ DE  GÖREMEDİK.

 

CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner  ise  “  Sayın basın mensubu arkadaşlarım, milletvekilim, belediye başkanım, partili arkadaşlarım  hakikatten bugün için kan ağlıyor neden diyorsunuz ecdadımız bize böyle bir eser bırakmış, üzerinden geçtikçe bu bugün de değil bir hafta önce de değil yani yıllardan beri bu mağduriyeti yaşıyor, hiçbir yetkilinin de ecdadımız böyle bir eser bırakıyor bunun onarımı ile ilgili bir adım atalım diye bu düşünce içinde olan kimseyi de  göremedik. Sadece biz değil basın mensupları kuruluşlar kişiler serzenişlerini zaman zaman dile getirdi fakat  bir adım atılmadı. Az önce başkanımın da dediğini gibi bu eser yıkılıp tamir edilmeyecek bir hale  geldikten sonra mı bu yetkililer aklını başına getirecek veya yıkılsın önemli değil bir müteayyit buluruz veririz parayı yaptırırız, vatandaşımız para ile versin gitsin gibi bir zihniyet mi taşıyorlar bilemiyorum. Yani gördükçe hakikatten üzülüyorum üzülmemek mümkün değil aynı şeyi sizlerde düşünüyorsunuzdur kolay mı bu eseri yapmak gerçekten bu durum bizim içimizi acıtıyor, canımızı sıkıyor. İnşallah bugün bu söylemden sonra ilgililer sesimizi duyar, gerekli adımları atarlar diye düşünüyorum’’ diyerek sözlerini noktalamıştır.

 

 

GAYTANCIOĞLU:BİZ UZUNKÖPRÜYÜ ESKİ HALİNDE YAPILDIĞI HALİNDE ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE ONARILMASINI UZUNKÖPRÜ HALKI ADINA TALEP EDİYORUZ

 

CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner’den sonra sözü devralan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu “  Basınımızın değerli emekçileri 600 yıllık bir tarih 20 yılda yapılmış yapında ciddi kayıplar olmuş ama buradan İstanbul’u fethetmeye gidenler geçmişler yani Rumeli’den İstanbul’a seferler yapılmış, ve İstanbul bu köprü sayesinde  fethedilmiş. Biz bu tarihi yaşatmak zorundayız, bizim amacımız sadece dikkat çekmek yani hepimiz gördük köprünün kanatlarında yıkılmalar var, hala ulaşım sağlanıyor ama tarihi yaşatmak zorundaysak gelecek nesillere bunu anlatabilmeliyiz. Yani burası da Uzunköprümüzü tanıtan bir köprü, zaten dünya mirasına da girmiş UNESCO’nun bilim kültür miras listesine de girmiş bizim bu tarihi yaşatmamız lazım. Ben 25 Ağustos tarihinde bir soru önergesi verdim; ‘ Ne zaman yapılacak ?’ dedim çünkü bize sürekli yapılacak yapılacak diye bilgiler veriliyor ancak bir geri dönüş olmadı. Soru önergemin üstünden 1 ay geçti ben bir tarih görmek istiyorum, duymak istiyorum sadece bunu ben değil tüm Uzunköprülüler tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının istediğini sanıyorum çünkü bu köprü gerçekten Uzunköprümüzü de tanıtıyor. Biz olsak bu tarihi yaşatırken ışıklandırırız, güzel tabelalar koyarız Türkçe, İngilizce diğer dünya dillerinde çünkü insanlar merak ediyorlar bu Uzunköprüde ne var hakikatten köprüsü mü uzun diye bizler tanırız bizler anlatmaya çalışıyoruz ama Türkiye’nin çok ciddi bir bakanlığı var Kültür ve Turizm Bakanlığı yurttaşlara amaç tatil yaptırmak değil tatile bütçe buluyorlarsa buna da bulsunlar. Biz Uzunköprüyü eski halinde yapıldığı halinde aslına uygun bir şekilde onarılmasını Uzunköprü halkı adına talep ediyoruz  ve kim yetkili ise gerekli bakanlığı göreve çağırıyoruz.’’ diyerek düşüncelerini dile getirmiştir.

 

Hür Gazetesi genel yayın yönetmeni Selim Bekar, Özlem Becan’a “ Uzunköprü Belediyesi’nin  Uzunköprü de onarım yapma veya restore etme yetkisi var mı ? diyerek sorunu yöneltti. Başkan Becan bu soruyu “  Evet kamu oyunda da yanıltıcı bilgi var Uzunköprü Belediyesi uhtesinde olan bir şey değil az öncede söyledim aydınlatma ile ilgili bile izin almak zorundayız Anıtlar Kurulu’dan , Kültür Turizm Bakanlığı’ndan Uzunköprü’nün tarihi köprüsü ile ilgili hatta ve hatta yakında çevresinde yapılacak işlemlerle ilgili her hangi bir  yetkisi bulunmuyor keşke olsa da biz de elimizden gelenin fazlasını yapsak bu tarihi için. “ diyerek cevaplamıştır.

 

Genel yayın yönetmenimiz Selim Bekar’ın bir diğer sorusu da Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’na oldu.

Bekar , “ Bakanlığa vermiş olduğunuz soru önergelerine gelen cevaplar nelerdir  ? “ şeklinde dile getirirken  Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun cevabı “ Net bir cevap verilmiyor “ şeklinde olmuştur.

 

Yapılan görüşmede  deyinilen bir diğer konu da Ergenedeki kirlilik sorunu oldu Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bu konuya şöyle bir açıklama getirdi; “ Ergene’den sulama yapan çokça vatandaşımız var ve çeltiklerinde ciddi sıkıntılar var çünkü Ergene hepinizin bildiği gibi zehir saçıyor.” diyerek vatandaşlarımızı uyarmıştır.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: