Hür Gazete
Hür Gazete
 • SON DAKİKA SONDAKİKA MASKE KURALI DEĞİŞMEDİ…. UZUNKÖPRÜ GENELİNDE YANSIYACAK MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KARARI ALINMADI
  SON DAKİKA SONDAKİKA MASKE KURALI DEĞİŞMEDİ…. UZUNKÖPRÜ GENELİNDE YANSIYACAK MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU KARARI ALINMADI
 • ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
  ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
 • GAZİ VE ATALAR CADDELERİNDEKİ BARİYERLER KALDIRILDI.
  GAZİ VE ATALAR CADDELERİNDEKİ BARİYERLER KALDIRILDI.
 • Uzunköprü’müz de yaklaşık bir aydır yeni Korona Virüs vakası yok
  Uzunköprü’müz de yaklaşık bir aydır yeni Korona Virüs vakası yok
 • EDİRNE’YE 54 MİLYONLUK DESTEK
  EDİRNE’YE 54 MİLYONLUK DESTEK
 • PARA HIRSINDAN ANNESİNİ ÖLDÜRDÜ
  PARA HIRSINDAN ANNESİNİ ÖLDÜRDÜ
 • UZUNKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
  UZUNKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
 • AKSAL;Komisyon Kararı Bekleniyor
  AKSAL;Komisyon Kararı Bekleniyor
 • SON DAKİKA SON DAKİKA AV TÜFEĞİ İLE OĞLUNU ÖLDÜRDÜ
  SON DAKİKA SON DAKİKA AV TÜFEĞİ İLE OĞLUNU ÖLDÜRDÜ
 • BÜYÜK ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ
  BÜYÜK ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA! UZUNKÖPRÜ’DE VAKA YOK!
SON DAKİKA! UZUNKÖPRÜ’DE VAKA YOK!

SON DAKİKA! SON DAKİKA! SON...

CAMİİLER İBADETE TEKRAR AÇILDI
CAMİİLER İBADETE TEKRAR AÇILDI

Dünyada yaşanan Covid-19 Pandemisi sonrası...

O KADAR KOLAYMI?
O KADAR KOLAYMI?

  Sevgili okurlarım; Geçmiş Mübarek...

Seni gidi Çav Bellacı Chp “Hep aynı yalanlar…”
Seni gidi Çav Bellacı Chp “Hep aynı yalanlar…”

Gezi olaylarının üstünden 7 yıl...

ÇİLE ŞAİRİ NECİP FAZIL
ÇİLE ŞAİRİ NECİP FAZIL

Aslında edebiyat çevrelerinde ona, Kaldırımlar...

ERİKLİDE SUSUZ YAZ
ERİKLİDE SUSUZ YAZ

Keşan’ın mücavir sahası içinde yer...

MERADA HAYVAN OTLATMA ÜCRETE TABİ
MERADA HAYVAN OTLATMA ÜCRETE TABİ

  Tarım ve Orman Bakanlığı...

ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI
ÜCRETLİ OTOPARK UYGULAMASI TEKRAR BAŞLADI

Uzunköprü Belediyesi’nin şehrin uzun yıllardır...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

SON DAKİKA SON DAKİKA BUĞDAY YÜKLÜ MOTURUN ALTINDA HAYATINI KAYBETTİ
SON DAKİKA SON DAKİKA BUĞDAY YÜKLÜ MOTURUN ALTINDA HAYATINI KAYBETTİ

UZUNKÖPRÜ DEREKÖYDE BUĞDAY YÜKLÜ TRAKTÖRÜN...

Kaçar, Aksal’ın açıklamalarına cevap verdi
Kaçar, Aksal’ın açıklamalarına cevap verdi
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘ın Sazlıdere Sahili açıklarında yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi ile ilgili olarak yaptığı, “Ne yaparsak yapalım, birileri...
31 Ekim 2019 10:22
Font1 Font2 Font3 Font4

Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘ın Sazlıdere Sahili açıklarında yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi ile ilgili olarak yaptığı, “Ne yaparsak yapalım, birileri istemiyor. Hepimiz arabaya biniyoruz. Ama çevreye zarar veriyor mu diye düşünmüyoruz. Bu projeyi inşallah çevreye en az zarar verecek şekilde yapacağız. Bakanımız, ‘Sayın Vekilim biz oraya acil durum için acil bir yedek depo yapıyoruz’” şeklindeki açıklamalarına cevap verdi.

Kaçar, bölgedeki hayvancılık ve tarım arazilerini, ormanları, Saros Körfezi’ni, doğal yaşamı korumaya çalışan halka Fatma Aksal‘ın neden tepki gösterdiğini sorarak, “Bölge halkı on binlerce imza ile bu projeyi istemediğini Bakanlığa resmen bildirmiştir. Edirne vekilinin görevi milletin sesi olmaktır. Halkının yanında olmaktır. Sayın milletvekili ÇED sürecinde yer almamıştır. ÇED raporu bile gerçekte neyin yaşanacağını söylüyor. Dolgu sırasında deniz suyunun bulanması özellikle balık ve planktonik canlılar için istenmeyen koşullar yaratabilmektedir. Denizde yapılacak dolgu alanındaki ekosistem servisleri sekteye uğrayacak ancak bu etki inşaat çalışmaları sonrasında sona erecektir. Olumsuz etkiler tüm Saros Körfezi’nde değil küçük bir alanı etkisi söz konusu olacaktır. Projede denize yapılması planlanan toplam dolgu miktarı da 156.000 m3 tür. Denizin içine bu kadar çok kimyasalları, dolgu malzemelerini dolduracaksınız, ama az bir yer zarar görecek diyeceksiniz. Böyle ÇED raporu olmaz. Saros Körfezi’ne bu kadar zararlı bir projeyi savunmak değil karşı çıkmak görevimiz olmalıdır. Sadece sayın Fatma Aksal’ı değil tüm Trakya milletvekillerini, tüm siyasi partileri Saros körfezine ve Trakya ekolojisine sahip çıkmaya çağırıyoruz.” dedi.

“ÇED raporunda acil durum için acil yedek depo sözü bulunmamaktadır”

Aksal‘ın, “Ben bu konuyu enerji ve tabi kaynaklar bakanımızla görüştüm. Bakanımız, ‘Sayın vekilim biz oraya acil durum için acil bir yedek depo yapıyoruz” şeklindeki sözlerini hatırlatan Bülent Kaçar, “Bu ifade yanlış bilgilenme değil ise ne amaç ile söylendiğini merak ediyorum. Çünkü ÇED raporunda acil durum için acil yedek depo sözü bulunmamaktadır.” derken, Fatma Aksal‘ın, “Bizim gayet yeterli doğal gaz stoklama alanlarımız var. Ülkemizin 6 ay yetecek kadar yeterli doğalgaz stoğumuz var. Tuz Gölü’nün altını tamamen doğal gaz depolama alanı haline getirdik. Marmara Ereğli’sinin alt yapısını hazırladık.” açıklamasına da, “Gayet yeterli doğal gaz stokları var ise, iki ayrı yeraltı depolama alanı var ise Trakya doğal gaz rezervleri 3 milyar m3 ise bu projede ısrar etmek BOTAŞ’ın, yani halkın parasının gereksiz bir yatırıma harcanması olup körfezin de kurban edilmesidir. Sayın Aksal sadece Bakan ile görüşmesin. ÇED raporunu, bölge planlarını ve yazılı itirazlarımızı da okuyup bilgilenmelidir.” cevabını verdi.

“BOTAŞ’ın doğal gaz alımı taahhüt ettiği doğal gazı dış ülkelere pazarlamak amacıyla bu projenin yapılacağını yazıyor”

Kaçar, Fatma Aksal‘ın, “Herhangi bir deprem gibi acil durumda, Marmara Ereğli’sinden gaz akışımız kesilirse kullanmak için hazırlamak istiyoruz.” sözlerine de dikkat çekerek, “BOTAŞ avukatı ile Sayın Vekil birbirine zıt açıklama yapıyorlar. ÇED raporunda BOTAŞ projenin asıl amacını şöyle açıklıyor; ‘Aynı zamanda çevre ülkelerde yaşanabilecek ihtiyaçlarda Türkiye, gaz satarak da para kazanabilecek’. BOTAŞ avukatı daha on gün önce mahkemeye verdiği dilekçe de deprem demiyor, BOTAŞ’ın doğal gaz alımı taahhüt ettiği doğal gazı dış ülkelere pazarlamak amacıyla bu projenin yapılacağını yazıyor. BOTAŞ A.Ş. hangi ülkelere ne kadar doğal gaz alım taahhüdü verdiğini ayrıntılı olarak açıklamalıdır. Halkımız ve vekilimiz dilekçeyi iyice okusunlar.” diye konuştu.

“Sayın Milletvekili bu kadar ağaç sever ise iktidarı derhal bu projeden vazgeçirmelidir”

Aksal‘ın, iskele ile ilgili olarak yaptığı “Her gün kocaman gemiler girecek gibi algılanıyor” açıklamasına da değinen Bülent Kaçar, sözlerini şöyle tamamladı; “Algı değil, BOTAŞ’ın ÇED raporu aynen şöyle diyor; ‘100.000 DWT kadar gemilerin yanaşabileceği özellikte bir iskele inşa edilecektir.’ Yani 100 bin tonluk gemilerin Saros Körfezi’ne gireceği ÇED raporuyla resmen sabittir. Ayrıca ÇED raporunda belirtildiği üzere. Dolgu platformu kapasitesi 8 adet römorkör olarak planlanmaktadır. Proje kapsamında gemilerin iskeleye yanaşması işlemlerinde ise 4 adet römorkör kullanılması planlanmaktadır. Sayın Milletvekili ‘Ben de bir ağaç bile kesilsin istemiyoruz’ diyor. Sayın Milletvekili bu kadar ağaç sever ise iktidarı derhal bu projeden vazgeçirmelidir. 17 kilometrelik boru hattı boyunca sayısız ağaç kesileceği gibi Danıştay kararlarıyla, Orman Yasası ile koruma altında olan Keşan ormanları ve ekosistem mahvedilecek. Mesele sadece ağaç değil, orman ekosistemi ile bir bütün olarak Saros Körfezimiz esas meseledir. Sayın Milletvekili verdiğimiz uğraşı ağaç kesimlerinin önlenmesi olarak anlamış zannediyorum. Asıl olan Saros Körfezi’nin denizi, ormanı, tarımı, turizmi, doğal varlıkları ile birlikte korunması ve mahvedilmeden geleceğe taşınmasıdır.’Trakya ülkenin en çok doğal gaz tüketen bölgesidir’ cümlesi Sayın Milletvekilinin ne kadar yanlış bilgiye sahip olduğunu göstermektedir. Trakya bölgesinin doğal gaz tüketim miktarları, resmi rakamlarla ortadadır. Sayın Milletvekilinin yanlış bilgiler vermesi kabul edilemez. Marmara bölgesi ile Trakya bölgesini karıştırmak Trakya kamuoyunu yanlış yöne sürükler. ‘Evet, orada bir liman yapacağız ama ihtiyaç olmadığı sürece kullanmayacağız.’ diyen Sayın Fatma Aksal’ı BOTAŞ ÇED raporu doğrulamıyor. ÇED raporunda; ‘Proje kapsamında ortalama 50-100 adet LNG gemisinin iskeleye yanaşarak FSRU gemisine boşaltma yapacağı öngörülmektedir’ yazılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Ekim 2019 günü yaptığı konuşmada ‘Trakya’da bu yılın başlarında toplam doğal gaz rezervimizi iki katına çıkaran yeni sahalar keşfettik, yaklaşık 3 milyar m3 rezerve sahip bu sahalar 300 bin hanenin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacaktır’ dediğine göre ve Sayın Milletvekili de şu an bir ihtiyaç olmadığını söylediğine göre Trakya’da bu liman ve boru hattı projesine hiçbir zaman ve hiç bir durumda ihtiyaç yoktur. Gerçeğin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Trakya kamuoyunda ‘itiraza gerek yok’ algısı yaratılmak isteniyor. Bölgemiz atanmış veya seçilmişlerinin halka rağmen Trakyamıza yanlış proje dayatması demokrasiye, halka karşı olmaktır. Saros Körfezimizin, Trakyamızın yanlış politikalara kurban edilmesine bu halk asla izin vermeyecektir.”

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: