Hür Gazete
Hür Gazete
 • ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
  ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
 • HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
  HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
 • SÜRÜCÜLERİMİZİN DİKKATİNE!
  SÜRÜCÜLERİMİZİN DİKKATİNE!
 • BU YIL FESTİVAL YAPILMAYACAK
  BU YIL FESTİVAL YAPILMAYACAK
 • Fetih Fatih’in, Kurtuluş Atatürk’ün,Ayasofya Türk Milletinindir!
  Fetih Fatih’in, Kurtuluş Atatürk’ün,Ayasofya Türk Milletinindir!
 • 10 YIL CEZASI BULUNAN ŞAHIS YAKALANDI
  10 YIL CEZASI BULUNAN ŞAHIS YAKALANDI
 • ”Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  ”Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu TÜRKÜM diyene!
 • BU GÜNÜ, ASLA UNUTMAYACAK UNUTTURMAYACAĞIZ
  BU GÜNÜ, ASLA UNUTMAYACAK UNUTTURMAYACAĞIZ
 • Keşan’a, Edirne Merkez’e, Havsa’ya Yatırım Uzunköprü’ye Topun Çimi UZUNKÖPRÜ’LÜ VATANDAŞ AKP EDİRNE-KEŞAN MV AKSAL’A SORUYOR! Hikayeyi Geç Hastane, Köprü, UMYO Binası Ne oldu?
  Keşan’a, Edirne Merkez’e, Havsa’ya Yatırım Uzunköprü’ye Topun Çimi UZUNKÖPRÜ’LÜ VATANDAŞ AKP EDİRNE-KEŞAN MV AKSAL’A SORUYOR! Hikayeyi Geç Hastane, Köprü, UMYO Binası Ne oldu?
 • BECAN: TARİHİ ŞEHRİMİZİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
  BECAN: TARİHİ ŞEHRİMİZİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE

Covid-19 Pandemisi nedeniyle bir süredir...

Dr. Gürsel Şimşek’i kaybettik..
Dr. Gürsel Şimşek’i kaybettik..

Bölgemizin tanınmış siyaset ve işadamlarından...

AYASOFYA VE MUSTAFA AMCAMIN MOLLASI
AYASOFYA VE MUSTAFA AMCAMIN MOLLASI

Yıl 1988 aylardan Haziran, günlerden...

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ
TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

Türk Milliyetçiliğinin temel dayanağı Türkçedir....

MÜTEDEYYİN BELEDİYECİLİK VE SAROS
MÜTEDEYYİN BELEDİYECİLİK VE SAROS

Yazıya başlamadan önce yandan çarklılardan...

HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Becan:Ülkece geçtiğimiz zorlu pandemi sürecine...

AKSAL :MİLLETİN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?
AKSAL :MİLLETİN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

  AKP Edirne Milletvekili Fatma...

DEMİR:BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
DEMİR:BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

İYİ Parti Edirne  İl Başkanı...

“EMEKLİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
“EMEKLİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  Bakan Selçuk; “Emeklilerimize Kurban...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

GAYTANCIOĞLU;”Türk halkına en uygun sistem, Cumhuriyet rejimi ve demokrasidir”
GAYTANCIOĞLU;”Türk halkına en uygun sistem, Cumhuriyet rejimi ve demokrasidir”
CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; başkanlık sistemi, erken seçim tartışmaları ve yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Türk halkına en uygun sistem, Cumhuriyet...
28 Mayıs 2020 12:04
Font1 Font2 Font3 Font4

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; başkanlık sistemi, erken seçim tartışmaları ve yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Türk halkına en uygun sistem, Cumhuriyet rejimi ve demokrasidir”

Türk halkına en uygun sistemin, Cumhuriyet rejimi ve cumhuriyetin yönetim şekli olan demokrasi olduğunu belirten Gaytancıoğlu Atatürk tarafından kurulmuş olan ülkedeki cumhuriyet tabana yayılmış durumda. Halk istediğini rahatlıkla söyleyebiliyor. Beğenmediği yöneticileri seçimle gönderebiliyor. Bu Türk halkına en uygun en iyi rejimdir. 1950’den sonra çok partili hayata geçilmesiyle birlikte iktidarlar seçimle gelip, seçimle gitmiştir. Dış kaynaklı ve emperyalist güçler içerideki uzantılarıyla ortaklaşa yapılan darbeler, demokrasimize sıkıntı yaratsa da, Türk halkı bunları istememiştir. Halkımız çözümü hep sandıkta aramıştır.” dedi.

“Sistem tıkanmış durumdadır”

Başkanlık sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Halkımızın önüne 3 yıl önce bir sandık kondu ve tek adam rejimi oylandı. Tüm yetkilerin 1 kişiye verilmesi oylandı. Daha sonra halkın oylarıyla, mevcut Cumhurbaşkanı seçildi. Ama sandığa giden oylarda mühürlü ve mühürsüz şeklinde kargaşa yaşandı. O zaman Cumhurbaşkanı, sistemin daha iyi ilerleyeceğini, yatırımların Türkiye’ye geleceğini, istihdamın artacağını ve dış dünyadaki itibarın artacağı yönünde güvence vermişti. Aradan geçen 2 yıllık sürede durumun böyle olmadığını görmekteyiz. Türkiye çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Corona virüsünden önce dibe vurmuş bir ekonomi ve yanlış yatırımlar yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti çok ciddi şekilde borçlandırıldı. Ayrıca, cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne olan tüm kazanımlar elden çıkmış durumda. Bu süreçte, rejimde değiştirildi. Bir iktidar partisinin genel başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı olmuş ve rejim tıkanmış durumda. Biz bunu görüyoruz ve söylüyoruz. Halkımızda bunu gördüğü için geçmiş yıl yerel seçimlerde bu sisteme onay vermemiş ve değişiklik yönünde tercihini yapmıştır. Halk, Millet İttifakı’nın adaylarına daha fazla destek vermiştir. Türkiye nüfusunun yüzde 71’i Millet İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yaşıyor. Ekonominin yüzde 60’a yakın bir bölümü burada yaşıyor. Sosyal demokrat belediyelerin Türkiye’yi çok iyi yönettiğini gören iktidar onun kaynaklarını kısmaya, sistemi daha fazla tek adamlığa götürmeye çalışıyor. Meclisin yetkilerini alarak, tek başına yönetmeye çalışıyor. Bürokraside atamalar liyakat sistemine göre yapılmıyor. En basit örneği ise, AKP genel başkanının eşinin özel kalem müdürü TÜİK başkanlığına atandı. Atamaların bu şekilde yapılmaması lazım. Sistem tıkanmıştır.”

“Halkın önceliği seçim değil, geçimdir”

Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki sistemi açacak tek şey erken seçimdir. Ancak, erken seçimin ülkeye yaratacağı tahribatı da biliyoruz. Daha 3 yıl süresi olan bir iktidarın Türkiye’yi hemen seçime götürmemesi, seçim istemediğimizi dile getirdik. Halkın önceliği seçim değil, geçimdir. Biz, geçim istememize rağmen halkın fakirleştiğini, yoksullaştığını ve işsiz kaldığını görüyoruz. Bizim iyi niyetimize ve birlikte sorunları çözelim dememize rağmen, sorunlar her geçen gün ağırlaşıyor. Ciddi bir ekonomik istikrarsızlık söz konusuyken, bir de corona virüsü salgınına yakalandı Türk ekonomisi. İnsanlar sokağa çıkamaz ve iş yapamaz hale geldi. Esnaf ve günübirlik yaşamını sürdüren insanlar zor durumda. Sosyal devlet, burada etkisini göstermesi gerekiyor. Sosyal devletin birikimi olan işsizlik sigortası parasının yerinde yeller esiyor. Bugünlerde kullanılması gereken para. Türkiye’de 23 milyon hane var ve her haneye 3’er bin TL verilse 76 milyar TL yapar. Bu da, işsizlik fonundaki paranın yüzde 70’idir. Gelir durumu iyi olan ailelere bu paranın verilmesine gerek yok. Bütün dünya ülkeleri bu uygulamayı yapıyor. Tek adam rejiminin salgını yönetemediğini görmekteyiz.”

“Halkımız yapılacak ilk seçimlerde gereken cevabı verecek”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türk halkı tek adam sisteminin tıkandığını görüyor. Halkımız yapılacak ilk seçimlerde gereken cevabı verecektir. Türk halkı, özgürlüğüne ve demokrasiye düşkündür. İyi yönetilmediğini, yoksullaştığını görüyor ve buna göre tercihini yapacaktır. Muhalefet seçim ister. Seçimlerin yapılmasının koşulları şuanda vardır. Ama önce siyasi partiler bir araya gelip, bu kaos ve krizden kurtulmanın çözüm yollarını birlikte arayabilirler. Bizim önceliğimiz seçim değil, geçimdir. Fakat, seçimi oluşturan şartlar bugün için vardır. Bu krizden kurtulmanın yolu da, erken seçimdir.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: