Hür Gazete
Hür Gazete
 • CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
  CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
 • ‘günlere ara verin!’
  ‘günlere ara verin!’
 • buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
  buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
 • Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
  Başkan Becan:’’ Tüm vatandaşlarımızı virüsten korunmak için kurallara titizlikle uymaya çağırıyoruz’’
 • Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
  Bilgin: “Uzunköprü’müzü daha yaşanabilir kent yapmak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Uzunköprü bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
 • DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
  DOĞAL GAZ DÖŞEMESİ YAPILIRKEN ÇATI TUTUŞTU
 • ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
  ESNAF CAN DERDİNDE AKP FIRSAT PEŞİNDE
 • ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
  ASLAN PAYI UZUNKÖPRÜ’NÜN!
 • DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
  DEMOKRASİ İLKOKULUNDAN YENİ BİR BAŞARI DAHA
 • TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
  TYBB EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN DEMİR’DEN ÇAĞRI…
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI
CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI

CAMİLERDEN KOMŞU ZİYARETİ YAPMAYIN ANONSLARI...

‘günlere ara verin!’
‘günlere ara verin!’

Edirne Valisi Ekrem Canalp, son...

buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek
buzağı yetiştiricilerine 7 milyon 353 bin TL destek

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma...

SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER
SELİM BEKAR YAZDI:YETER ARTIK YETER

Sevgili Okurlarım,  Hayatıma farkındalık katan,...

SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK
SERDAR MANGA YAZDI:REFORMIST PİYASA YAPICILIK

19/11 Perşembe günü TCMB maalesef...

Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN   POLİTİKASI
Müfit Demirkol Yazdı:AMERİKAN POLİTİKASI

Ekonomisi sadece savaş malzemelerinin satılarak...

DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ
DENİZ KİTE YAZDI:AKP İLE EKONOMİK ÇÖKÜŞÜN KISA ÖZETİ

Koalisyon ve dengesizliklerden sonra seçilerek...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

EĞİTİM-İŞ OLARAK, BU 15 YILI, HAKLI KAVGAMIZI SOLUKSUZ SÜRDÜREREK GEÇİRDİK:
EĞİTİM-İŞ OLARAK, BU 15 YILI, HAKLI KAVGAMIZI SOLUKSUZ SÜRDÜREREK GEÇİRDİK:
Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için 17 Ekim 2005’te kurulan Eğitim-İş’imizin, 15....
20 Ekim 2020 10:13
Font1 Font2 Font3 Font4

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için 17 Ekim 2005’te kurulan Eğitim-İş’imizin, 15. yaşını gururla kutluyoruz.
Eğitim-İş, yüz yıllık sendikal mücadele geleneğimizden ders alarak yoluna devam etmektedir. Encümen-i Muallim’den, TÖS’ten, TÖBDER’den devraldığımız kültür, birikim ve cesaretle, Köy Enstitüleri ile Fakir Baykurt’un yurtsever ve mücadeleci ruhunu birleştirerek yeniden kurduğumuz Eğitim-İş, 15 yılda, Büyük Önderimiz Atatürk’ten ve onun eseri olan Cumhuriyetten yana kamuoyunun gözbebeği olan demokratik kitle örgütlerinden biri haline geldi.
Eğitim-İş olarak, bu 15 yılı, haklı kavgamızı soluksuz sürdürerek geçirdik:
Laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya, Cumhuriyet eğitim sisteminin ve oluşturduğu kültürün tasfiye edilmeye çalışıldığı, Atatürk devrim ve ilkelerinin yok edilmek istendiği bir süreçte, siyasi iktidarın birçok hamlesini hukuk savaşımızla engelledik, engelleyemediklerimize karşı alanlarda direnerek, toplumsal muhalefet oluşturduk.
Laikliğin, saldırı altındaki Cumhuriyet değerlerinin yılmaz savunucusu olduk. Vakıf/dernek maskesi takan tarikatlarla MEB’in ısrarla ve durmadan imzaladığı protokolleri ortaya çıkardık, bu rezaletlere ilişkin hukuk mücadelesi verdik. Gericilerin daha da pervasızlaşmasının önünde yıkılmaz bir set gibi durduk.
Öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” sözlerini şiarımız yaparak eğitim emekçilerinin alın terinin hakkını savunduk. İnsanca ücret, insanca çalışma koşulları için vermekte olduğumuz mücadelede, haksızlığa uğrayan, mağdur edilen, laik ve bilimsel eğitimi savunduğu için yandaş yöneticilerin hedefi haline gelen eğitim emekçilerinin sesi olduk.
Siyasi iktidarın öğretmenlerin hakkını gasp eden, angaryalar yüklemeye çalışan, emeğini görünmez kılan birçok düzenlemesine karşı mücadele ettik, hukuk savaşı verdik. Birçok kazanıma imza attık. Bizzat devletin başındaki AKP tarafından değersizleştirilmeye çalışılan öğretmenlik mesleğini, Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki saygınlığına kavuşturmak için durmadan yol aldık.
Gericilik AKP eliyle yükseltilip şımartılırken, büyük önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyet değer ve ilkelerine dil uzatanlar çoğalırken, hiçbir hakareti, hiçbir saldırıyı cevapsız bırakmadık, hesap sorduk. Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’te, cumhuriyetin imkanlarından faydalanarak Atatürk’e dil uzatanlara hadlerini bildirerek, gençlerimize de örnek olmaya çalıştık.
Başöğretmenimiz Atatürk’ün bize emanet ettiği yeni nesillerin daha iyi bir eğitime kavuşabilmesi her zaman mücadelemizin ana prensiplerinden biri oldu. Yeri geldi ücra bir köy okulunda üşüyen bir yavrumuzun çıplak ayakları olduk, yeri geldi hükümet eliyle tarikat yurtlarına itilen çocukların çığlığı… AKP eliyle eğitimde ailesi zengin olan çocuk ile yoksul olan çocuk arasındaki uçurum daha da derinleştirilirken, fırsat eşitliği sağlanmasının sosyal devlet olmanın gereği olduğu vurgusunu dilimizden düşürmedik. Bu alanda toplumdaki uyanışın, kıvılcımlarını çaktık.
Eğitimin sadece gericileştirilmesi değil, piyasalaştırılması da her zaman kavgamızın odağında oldu. Her yavrumuza adil ve parasız olarak verilmesi gereken bir hizmet olan eğitimin ticari bir meta, velinin müşteri, öğretmenlerin köle yerine koyduğu bu düzene en çok muhalefet eden demokratik kitle örgütü olduk.
Özel okul sahibi müteahhitlerin elinde mağdur olan öğretmenlerimiz isyan çığlığı attığında, üyemiz olup olmadıklarına bakmaksızın o çığlığın yankısı olduk.
Hiçbir zaman sadece kendi alanında mücadele vermekle yetinen bir demokratik kitle örgütü olmadık; ülkemizdeki, dünyamızdaki gelişmelere de her zaman dahil olarak demokrasi mücadelesi verdik. Özgürlüklerin gaspına karşı, insan hakları ihlallerine karşı, adaletsizliklere karşı dik ve ödün vermez duruşumuzla toplumsal muhalefetin en önemli öznelerinden biri olduk.
Eğitim-İş olarak, bu 15 yılda emeğimiz ve geleceğimiz için canımız pahasına mücadele ettik. Örgütümüz emek, demokrasi, özgürlük ve ülkeye sahip çıkma mücadelesinin hep içinde, hep önünde yer aldı.
Bir umut olarak kurduğumuz sendikamızın, siyasi iktidara karşı yürütülen muhalefetin demokratik ve meşru mücadeledeki en önemli direnç merkezi haline gelmesinin mutluluğunu, gururunu yaşadık.
Bundan sonraki süreçte mücadelemizi daha da yükselterek öğretmenlerin, öğrencilerimizin sesi olmaya; laik, çağdaş, bilimsel, ulusal, parasız, demokratik ve karma eğitimi savunmaya; emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi durmaya kararlıyız!
Yaşasın haklı mücadelemiz!
Yaşasın Eğitim-İş’imiz!
Yaşasın Birleşik Kamu-İş!


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: