Hür Gazete
Hür Gazete
 • ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
  ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
 • HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
  HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
 • SÜRÜCÜLERİMİZİN DİKKATİNE!
  SÜRÜCÜLERİMİZİN DİKKATİNE!
 • BU YIL FESTİVAL YAPILMAYACAK
  BU YIL FESTİVAL YAPILMAYACAK
 • Fetih Fatih’in, Kurtuluş Atatürk’ün,Ayasofya Türk Milletinindir!
  Fetih Fatih’in, Kurtuluş Atatürk’ün,Ayasofya Türk Milletinindir!
 • 10 YIL CEZASI BULUNAN ŞAHIS YAKALANDI
  10 YIL CEZASI BULUNAN ŞAHIS YAKALANDI
 • ”Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu TÜRKÜM diyene!
  ”Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu TÜRKÜM diyene!
 • BU GÜNÜ, ASLA UNUTMAYACAK UNUTTURMAYACAĞIZ
  BU GÜNÜ, ASLA UNUTMAYACAK UNUTTURMAYACAĞIZ
 • Keşan’a, Edirne Merkez’e, Havsa’ya Yatırım Uzunköprü’ye Topun Çimi UZUNKÖPRÜ’LÜ VATANDAŞ AKP EDİRNE-KEŞAN MV AKSAL’A SORUYOR! Hikayeyi Geç Hastane, Köprü, UMYO Binası Ne oldu?
  Keşan’a, Edirne Merkez’e, Havsa’ya Yatırım Uzunköprü’ye Topun Çimi UZUNKÖPRÜ’LÜ VATANDAŞ AKP EDİRNE-KEŞAN MV AKSAL’A SORUYOR! Hikayeyi Geç Hastane, Köprü, UMYO Binası Ne oldu?
 • BECAN: TARİHİ ŞEHRİMİZİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
  BECAN: TARİHİ ŞEHRİMİZİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE
ARABADA SİNEMA FURYASI UZUNKÖPRÜ’DE

Covid-19 Pandemisi nedeniyle bir süredir...

Dr. Gürsel Şimşek’i kaybettik..
Dr. Gürsel Şimşek’i kaybettik..

Bölgemizin tanınmış siyaset ve işadamlarından...

AYASOFYA VE MUSTAFA AMCAMIN MOLLASI
AYASOFYA VE MUSTAFA AMCAMIN MOLLASI

Yıl 1988 aylardan Haziran, günlerden...

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ
TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

Türk Milliyetçiliğinin temel dayanağı Türkçedir....

MÜTEDEYYİN BELEDİYECİLİK VE SAROS
MÜTEDEYYİN BELEDİYECİLİK VE SAROS

Yazıya başlamadan önce yandan çarklılardan...

HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR
HALKIN BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Becan:Ülkece geçtiğimiz zorlu pandemi sürecine...

AKSAL :MİLLETİN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?
AKSAL :MİLLETİN AKLIYLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

  AKP Edirne Milletvekili Fatma...

DEMİR:BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
DEMİR:BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

İYİ Parti Edirne  İl Başkanı...

“EMEKLİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
“EMEKLİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  Bakan Selçuk; “Emeklilerimize Kurban...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

AVUKATLARDAN ÇİFTE TEPKİ
AVUKATLARDAN ÇİFTE TEPKİ
Edirne Barosu Başkanlığı, önceki dönem başkanları ve TBB delegeleri, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına müdahale edilmesini kınadı. Yürüyüşe yapılan müdahaleye tepkinin yanı sıra TBB Delegesi Av. Coşkun Molla’nın TBB Başkanı Av....
25 Haziran 2020 13:23
Font1 Font2 Font3 Font4

Edirne Barosu Başkanlığı, önceki dönem başkanları ve TBB delegeleri, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına müdahale edilmesini kınadı. Yürüyüşe yapılan müdahaleye tepkinin yanı sıra TBB Delegesi Av. Coşkun Molla’nın TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’na tepkisi de dikkat çekti. Avukatların Edirne Adliyesi önündeki açıklamasına polis uyarısı geldi. Ancak avukatlar bu uyarıyı alkışlarla protesto edince polis geri çekildi.

Edirne Barosu Başkanlığı, önceki dönem başkanları ve TBB delegeleri, barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki göstermek için Ankara’ya yürüyen baro başkanının kente girişine izin verilmemesine tepki gösterdiler. Edirne Adliyesi merdivenlerinde bir araya gelen Edirne Barosu yönetimi ve baro avukatları, Ankara’da baro başkanlarının kente girişine izin verilmemesini kınadılar.

Basın açıklaması öncesi Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Edirne Adliyesi merdivenlerinde basın açıklaması yapmak isteyen avukatları uyarırken; avukatlar da ekiplere tepki gösterdiler. Emniyet ekipleri, avukatlara resmi bina önünde basın açıklaması yapamayacaklarını söylerken; baro avukatları da ekiplere alkışlarla tepki gösterdiler.

 1. FATİH ALTUN; “BİZİ ENAYİ YERİNE KOYMAYIN”

Edirne Barosu önceki dönem başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Coşkun Molla, ekiplere uyarıları için teşekkür ederken; “Meslektaşlarımız Ankara’da coplanırken veya tecrit altındayken biz de buradayız” ifadelerini kullandı. Edirne Barosu’na bağlı avukatlardan Av. Fatih Altun ise emniyet ekiplerine tepki göstererek; “Gecenin saat 2’sinde maske kontrolü yaparsın, ceza kesersin. Siz de maskesizsiniz. Lütfen bizi enayi yerine koymayın” dedi. Avukatların alkışlı protestosunun ardından ekipler geri çekildi.

 1. AYLİN ARIKAN; “MÜDAHALELERİ ESEFLE KINIYORUZ”

Olayın ardından Edirne Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aylin Arıkan, Edirne Baro Başkanlığı’nın basın açıklamasını okudu. Av. Arıkan, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının, dün sert ve hukuka aykırı bir şekilde engellenmeye çalışıldığını belirtirken; “Gerek yayın organlarında, gerekse sosyal medyaya yansıyan görüntüler, Edirne Barosu nezdinde büyük bir üzüntü yaratmıştır. Halkın hak arama özgürlüğünün güvencesi olan avukatlara yönelik bu müdahaleleri esefle kınıyoruz. Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikte birden fazla baro kurulmasına yönelik tutum ve tavrımız nettir. Buna kati surette karşıyız. Bu sebeple yasa teklifinin geri çekilmesi gerekliliğini daha önce de dile getirmiş olduğumuz gibi, sizlerin huzurunda da tekrarlamak isteriz” sözlerine yer verdi.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Av. Arıkan, Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar’ın, baro başkanları tarafından “Savunma Yürüyor” sloganıyla başlatılan yürüyüşe katılmaması nedeniyle ortaya çıkan eleştirilere de cevap verirken; “Ayrıca bazı sosyal medya sitelerinde Edirne Barosu’nun kurumsal kimliğine yakışmayacak ithamlarda bulunulması da tarafımızı son derece üzmüş ve rahatsız etmiştir. Edirne Barosu, siyasetten ayrı olarak her daim insan hakları ve hukuk ekseninde hareket etmiştir ve bu duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Edirne Baro Başkanımız Av. Alper Pınar, dün sabah baro başkanlarımızın yürüyüşüne ve Anıtkabir’e gelmelerinde izin verilmediğini öğrendiği andan itibaren derhal yanlarına giderek diğer başkanlar ile birlikte beklemeye başlamıştır. Halen de yaklaşık 30 saattir onlarla birlikte Ankara’dadır. Bu vesile ile Ankara girişinde baro başkanlarımıza yönelik sert müdahaleyi kınar, toplantı ve gösteri yürüyüşüne hukuka aykırı müdahalede bulunan tüm sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması gerekliliğini bir kez daha vurgularız. Bir kez daha üstüne basarak belirtmek isteriz ki savunma durdurulamaz” dedi.

 1. MOLLA; “GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYORUZ”

Av. Arıkan’ın basın açıklamasını okumasının ardından Edirne Barosu önceki dönem başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Coşkun Molla da konuyla ilgili açıklama yaptı. Av. Molla, Türkiye’de baroların işlevsiz hale getirilmek istendiği süreçte birçok avukatın, Türkiye Barolar Birliği’nin, baroların ve meslektaşlarının haklarını korumakta çekindiğine tanıklık ettiklerini belirtirken; “Bu süreçte, Baro Başkanlarının 19 Haziran’da başlayarak Ankara’ya yürüme kararlarını heyecan ve ilgiyle karşıladık. Ancak ne yazık ki bu yürüyüş, kolluk güçlerinin dayanağı belirsiz bir kararıyla 22 Haziran günü Ankara’nın girişinde engellenmek suretiyle bir kez daha ülkemizde insanların temel hak ve özgürlüklerinin ne denli tehdit altında olduğunu kanıtlamıştır. Başkanlarımıza yapılmış bu haksız ve hukuk dışı davranışları kendimize yapılmış addediyor ve güçlü bir şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 1. COŞKUN MOLLA’DAN FEYZİOĞLU’NA TEPKİ

Av. Molla, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’na tepki gösterirken; “Ancak süregelen yasa tasarısı tartışmalarında ne yazık ki meslektaşlarımızın ve halkımızın menfaatlerini korumak için hiçbir şey yapmayan Barolar Birliği Başkanı, bu olaya karşılık yürümelerine, ‘izin verilmeliydi’ diyerek yalnızca baroların haklı taleplerini değil; Anayasa’daki barışçıl toplanma özgürlüğünün özü olan izin gerekmemesi kuralını bile görmezden gelen tutum sergilemiştir. Aynı şekilde Birlik Başkanı, tüm avukatların beraberlik içerisinde olması gereken bu konuda barolar ve meslektaşlar arasında kutuplaşma yaratmaya yönelik tavırlarla yürüyüşün varış noktası olan Anıtkabir’de adeta bir ‘kaçak eylem’ yapmak yoluyla haklı taleplerimizi söndürmeye başarısız bir şekilde teşebbüs etmiştir. Hal böyle olunca mesleğin ve halkın menfaatlerini korumak için toplanma ve ifade özgürlüklerini kullanan Baro Başkanlarına dayanışma mesajımızı vermek, avukatlık mesleğinin ve milletin adalete erişiminin güvencesi olan Avukatlık Yasası’nı koruma konusundaki kararlılığımızı belirtmek üzere Edirne Barosu Delegeleri ve önceki Baro Başkanları olarak kamuoyunu bilgilendirmek için bu basın açıklamasını gerçekleştiriyoruz. Savunma susturulamaz, parçalanamaz, avukatlık ticarileştirilemez” dedi.

ALKIŞLARLA PROTESTO ETTİLER

Av. Molla, Edirne Barosu avukatlarının, Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının yanında olduğunu söylerken; baskı ve her türlü engellemelere rağmen baroların yüzlerce yıllık adalet yürüyüşünden vazgeçmeyeceğini vurguladı. Av. Molla’nın açıklamasının ardından baro avukatları, Ankara’da baro başkanlarının engellenmesini alkışlarla protesto ettiler.

Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: