Hür Gazete
Hür Gazete
 • SON DAKİKA SON DAKİKA AKBULUT’A TEPKİALAŞ VE KURUŞAR: AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİN VERDİĞİ SÖZLERİNİN TUTULMAMSI NEDENİYLE ADAYLIĞIMIZ GERİ ÇEKİYORUZ.
  SON DAKİKA SON DAKİKA AKBULUT’A TEPKİALAŞ VE KURUŞAR: AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİN VERDİĞİ SÖZLERİNİN TUTULMAMSI NEDENİYLE ADAYLIĞIMIZ GERİ ÇEKİYORUZ.
 • MİMAR MUSLİHİDDİN ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’DA STAJ YAPACAKLAR.
  MİMAR MUSLİHİDDİN ÖĞRENCİLERİ ALMANYA’DA STAJ YAPACAKLAR.
 • BECAN:”BİZ ONLARA İNANDIK, ONLAR DA BİZE GÜVENİYORLAR”
  BECAN:”BİZ ONLARA İNANDIK, ONLAR DA BİZE GÜVENİYORLAR”
 • “ONLAR BİZİM DOSTLARIMIZ”
  “ONLAR BİZİM DOSTLARIMIZ”
 • MADENİ PARALARI ÇALDILAR
  MADENİ PARALARI ÇALDILAR
 • BORSADAN BANDIRMA TİCARET BORSASINA ZİYARET
  BORSADAN BANDIRMA TİCARET BORSASINA ZİYARET
 • SENİ SEVİYORUM UZUNKÖPRÜ
  SENİ SEVİYORUM UZUNKÖPRÜ
 • 1NİSAN’DASEVENLER KAVUŞACAK,UZUNKÖPRÜ’DE DERTLER SON BULACAK
  1NİSAN’DASEVENLER KAVUŞACAK,UZUNKÖPRÜ’DE DERTLER SON BULACAK
 • ATAŞ:ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI BİZE EMANET
  ATAŞ:ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI BİZE EMANET
 • SIRA MECLİS LİSTELERİNDE
  SIRA MECLİS LİSTELERİNDE
Hür Gazete
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

SON DAKİKA SON DAKİKA LİŞKO MEVKİNDE KAZA 2 ÖLÜ
SON DAKİKA SON DAKİKA LİŞKO MEVKİNDE KAZA 2 ÖLÜ

Uzunköprü Lişko mevkinde meydana gelen...

ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK HAYATINI KAYBETTİ
ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK HAYATINI KAYBETTİ

Edirne-Uzunköprü-Bayramlı Köyünde, 25 Ocak 2019...

ERGENE MÜDÜRLÜK GÖREVİNDEN ALINARAK ÖĞRETMEN OLARAK ATANDI
ERGENE MÜDÜRLÜK GÖREVİNDEN ALINARAK ÖĞRETMEN OLARAK ATANDI

Uzunköprü Anadolu Lisesi Müdürü Yasemin...

MURADİYE MAHALLESİNDE ŞÜPHELİ ÖLÜM
MURADİYE MAHALLESİNDE ŞÜPHELİ ÖLÜM

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

AHMET ÜRER YAZDI:SAĞLIKLI KENTLERDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKIDIR.
AHMET ÜRER YAZDI:SAĞLIKLI KENTLERDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKIDIR.

29.Mart.2019 tarihinde yerel yönetim seçimleri...

Hür Gazete
SÜREKLİ SAĞLIKSIZ HAVADA YAŞAMAK
SÜREKLİ SAĞLIKSIZ HAVADA YAŞAMAK
Uzunköprülü Avukat Bülent KAÇAR Gazetemize yapmış olduğu açıklamada; Uzunköprü ve Keşan’da başta olmak üzere Trakya il ve ilçelerindeki yurttaşlar olarak sağlıksız bir havaya mahkum edildik. İki gün önce anayasal görevim...
14 Aralık 2018 11:27
Font1 Font2 Font3 Font4

Uzunköprülü Avukat Bülent KAÇAR Gazetemize yapmış olduğu açıklamada; Uzunköprü ve Keşan’da başta olmak üzere Trakya il ve ilçelerindeki yurttaşlar olarak sağlıksız bir havaya mahkum edildik. İki gün önce anayasal görevim gereği Uzunköprü’müzün sağlıksız ölçülen havasına dair önlem ve tedbir almak üzere Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü, Edirne İl Mahalli Çevre Kurulunu ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğünü görevlerini yapmaya davet ettim. Hava kalitesinin sağlıksızlığına dair acil uyarı verilerine rağmen harekete geçen resmi bir kurum duymadım.

İlimizdeki hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini önlemek veya azaltmak, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün görevidir. Hava kirliliğinin nedenlerini tespit edip ortadan kaldırmak çok zor olmalı ki yıllardır sağlıksız bir havada yaşamaya mahkum ettiler bizi.

Bugünkü hava ölçümleri de sağlıksız. Onca yasal yetkiye ve onca yetkili kuruma rağmen sürekli sağlıksız havada yaşamak asla kabul edilemez.

Edirne Mahalli Çevre Kurulunun görevleri yönetmeliğinde “çevrenin korunması ve iyileştirilmesi, kirliliğin önlenmesi amacıyla, Bakanlıkların mevzuatlarında belirlenen esaslar çerçevesinde gerekli kararları almak” olarak belirlenmiştir.Edirne Mahalli Çevre Kurulu ilimizdeki hava kirliliğini engelleyecek, havamızı iyileştirecek hangi önlemleri aldı, eğer kararlar aldıysa neden havamız sağlıksız?

Yurttaşlar olarak etkili ve hızlı tedbirlerin acilen uygulanmasını ve temiz hava hakkının söylemde kalmasını istemiyoruz. Anayasal yaşam hakkımızı, temiz hava ve sağlık hakkımızı kim koruyacak? Ergene nehri başta olmak üzere sularımız, derelerimiz göz göre kirletilir çözüm bulunmaz.

Trakya’nın tarım topraklarını sanayiye açmak için amaç dışı kullanım kararlarını almaktan çekinmeyen, çevreyi ve tarımı, toprağı korumakla görevlendirilmiş kurumlardan havamızı korumalarını beklemek belki de hayalcilik..

Mutlak ve kadim tarım topraklarımız, meralarımız, ormanlarımız hızla yok edilirken temiz hava hakkını korumak ve havamızı iyileştirmek için çıkarılan yönetmelikleri hakkıyla hangi kurumlar ne zaman uygulayacaklar? Şimdi harekete geçmeyeceklerse ne zaman geçecekler? Trakya’daki hava kirliliği tüm canlıları adım adım kronik hastalıklara ve ölümlere doğru taşımaktadır.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü vizyonunu internet sitesinde şöyle tanımlıyor ; “Toplumun ve bireylerin sağlık standartlarını ve yaşam kalitesini yükselterek…Sağlıklı yaşam programını uygulayarak sürekli hizmet hedefimizdir.” İlimizdeki hava kirliliğinin sebeplerini ve kirliliğin nasıl önleneceğini, dolayısıyla yaşam kalitemizin nasıl artacağını bu kurum da halkımıza açıklamak ve acilen harekete geçmek zorundadır. Biz yaşamımızı da sağlığımızı da sokakta bulmadık.

SO2, PB ve PM10 gibi kirleticilerin hava kalitesi sınır değerleri
1 Ocak 2019 dan itibaren Avrupa Birliği standartlarına göre belirlenecek. Yurttaşlardan çekinmeyen Avrupa Birliğinden mi çekinecek diyebilirsiniz. Türkiye’nin havasının kirlilik düzeyi yıllardan beri Dünya Sağlık Örgütünün normal kabul ettiği değerlerin çok üzerinde sonuçlar vererek zaten alarm veriyor. Sağlıksız hava bir kader değilse, havamızı ve sağlığımızı kim koruyacak? Görünmez katil olan hava kirliliğini kim engelleyecek?

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: