Hür Gazete
Hür Gazete
 • BECAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NİN HEYETİNDE OLMAK İÇİN YETKİ İSTİYOR
  BECAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NİN HEYETİNDE OLMAK İÇİN YETKİ İSTİYOR
 • HÜR GAZETE 13. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.
  HÜR GAZETE 13. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.
 • KADERİNE TERK ETTİĞİNİZ YÜZLERCE YILLIK TARİHTEN UTANMIYORSANIZ “ECDADINIZDAN UTANIN”!!
  KADERİNE TERK ETTİĞİNİZ YÜZLERCE YILLIK TARİHTEN UTANMIYORSANIZ “ECDADINIZDAN UTANIN”!!
 • HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI!!!
  HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI!!!
 • ÜCRETSİZ KURSLARIMIZLA UZUNKÖPRÜ HALKINI BEKLİYORUZ!!!
  ÜCRETSİZ KURSLARIMIZLA UZUNKÖPRÜ HALKINI BEKLİYORUZ!!!
 • CAN: HES KODU ZORUNLU HALE GETİRİLDİ.
  CAN: HES KODU ZORUNLU HALE GETİRİLDİ.
 • Uzunköprü ilçemizdeki tarihi taş köprünün restorasyonu için bir çalışmanız var mıdır?
  Uzunköprü ilçemizdeki tarihi taş köprünün restorasyonu için bir çalışmanız var mıdır?
 • UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KOLLARI SIVADI
  UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KOLLARI SIVADI
 • GAYTANCIOĞLU:’’BİZE LAF YETİŞTİRECEĞİNİZE TRAKYANIN GAP’I İLE UĞRAŞIN!
  GAYTANCIOĞLU:’’BİZE LAF YETİŞTİRECEĞİNİZE TRAKYANIN GAP’I İLE UĞRAŞIN!
 • ÇİFTÇİLERİN BANKALARA 123.5 MİLYAR TL BORCU VAR
  ÇİFTÇİLERİN BANKALARA 123.5 MİLYAR TL BORCU VAR
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

HÜR GAZETE 13 YAŞINDA
HÜR GAZETE 13 YAŞINDA

Hür gazete 13 yaşında…. 12...

HAYALİ OLMAYANIN HEDEFİ, HEDEFİ OLMAYANIN SONUÇLARI OLMAZ!
HAYALİ OLMAYANIN HEDEFİ, HEDEFİ OLMAYANIN SONUÇLARI OLMAZ!

Sevgili okurlarım: Benim ve sizlerin...

GAZETE, GAZETE ATAR MISINIZ AĞABEY?”
GAZETE, GAZETE ATAR MISINIZ AĞABEY?”

“gazete, gazete atar mısınız ağabey?”...

BİLİM VE SANATSIZ KALKINMA VE ÖZGÜRLÜK OLMAZ.
BİLİM VE SANATSIZ KALKINMA VE ÖZGÜRLÜK OLMAZ.

Bilim ve sanatta ileri gitmiş...

SERDAR MANGA YAZDI: HOŞ GELDİN 13
SERDAR MANGA YAZDI: HOŞ GELDİN 13

Uzunköprü’de doğmuş, Uzunköprü’de yetişmiş bir...

HÜR GAZETE 13. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.
HÜR GAZETE 13. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR.

İmtiyaz sahipliğini  Bahtiye Bekar’ın, yazı...

HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI!!!
HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI!!!

Günümüzde eğitim hususunda dikkatleri çeken...

GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI
GÖMLEK DEĞİŞTİRME ZAMANI

Kitapları çok severim, hele ki...

SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ
SON DAKİKA SON DAKİKA UZUNKÖPRÜ’DE İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Uzunköprü Devlet hastanesi tarafından koronavirüs...

EDİRNE ALARM VERİYOR
EDİRNE ALARM VERİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat...

TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI
TARİH TAŞ KÖPRÜ’DE KAZA ,İKİ YARALI

Kaza 17.12.2017 Pazar günü saat...

UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI
UZUNKÖPRÜ YENİ ÇEVRE YOLUNDA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Hür Gazete Haber merkezinin edindiği...

AZMİN ZAFERİ
AZMİN ZAFERİ

Yağmurca Köyü nüfusuna kayıtlı olan...

“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”
“Dünyayı izliyor, Türkiye’yi anlatıyoruz”

1862 yılında Matbuat Müdürlüğü olarak...

POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!
POLİS MEMURU, İNTİHAR ETTİ!

Hür Gazete Haber Merkezinin edindiği...

GAYTANCIOĞLU,UZUNKÖPRÜ VE İLÇELERİNDEYDİ
GAYTANCIOĞLU,UZUNKÖPRÜ VE İLÇELERİNDEYDİ
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Madem Covid sonrası kapılar kapandı, gıdanın önemi anlaşıldı” diyerek yüzde 44 yağlı ayçiçeği için açıklanacak 3.5 TL fiyatın ithalatı durduracağını bildirdi. CHP Edirne...
7 Ağustos 2020 10:52
Font1 Font2 Font3 Font4

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Madem Covid sonrası kapılar kapandı, gıdanın önemi anlaşıldı” diyerek yüzde 44 yağlı ayçiçeği için açıklanacak 3.5 TL fiyatın ithalatı durduracağını bildirdi.
CHP Edirne Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Gaytancıoğlu, ayçiçeği raporu ve ayçiçeği alım fiyatlarıyla ilgili Uzunköprü CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Edirne gündemini değerlendirdi.

Uzunköprü CHP İlçe Başkanlığında yapılan basın toplantısının açılış konuşmasını İlçe Başkanı Muammer Çetiner Yaptı.

Türkiye Büyük Millet meclisi tatile girdi. Vekilimizde bölgemizde çalışmaya başladı.Türkiye’de ve bölgemizde gündem öyle hızlı gelişiyorki bizlerde yetişemiyoruz.Geçen hafta Kurultayımızı yaptık.AKP İktidarı gündem değiştirerek  halkımızı uyutmaya devam ediyorlar.AKP Uçurumun kenarında dokunsan uçuruma gidecek.

 

Türkiye’nin Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Arjantin ve Brezilya gibi diğer üretici ülkelerden ithalat yapmaması için yılda 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacı bulunduğunu söyledi.  “Eğer bu ekiliş gerçekleşirse Türkiye petrolden sonra en çok ödediği dövizi tasarruf ederek yılda 1 milyar $’lık bir kazanç yapmış olur. Bu mümkün müdür? Evet. Ne yapmak gerekir. Sadece planlı hareket etmek gerekir” diyen Gaytancıoğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’de ayçiçeği ekilişlerinin geçtiğimiz yıla göre azalması ve Temmuz ayının 2.yarısından sonraki aşırı kuraklıktan ötürü bu yıl 150-200 bin ton düşük, yani 1 milyon 200 bin ton civarında ayçiçeği üretimi bekleniyor. Yani üretim 2020 için düşecek, 2021’de ise dengeleri tersine çevirmek mümkün. Nasıl mı? Yani; hem ithalatı bitirmek hem üretimi artırmak mümkün. Bugünlerde mantıklı bir fiyat ve alım politikasıyla her şey bir anda tersine çevrilebilir.”
PRİM DESTEĞİ
Ayçiçeği prim desteğini 4 yıl sonra 40 kuruştan 50 kuruşa çıkarmanın ve bu desteği 1 yıl sonra ödemenin marifet olmadığını belirten Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:
“Desteği 80-90 kuruşlara çıkarmak ve bunu 2-3 ay içinde ödemek akılcı bir politika olur. Ayrıca geçtiğimiz yıl % 40 yağlı ayçiçeğini 2 bin 500 TL’den Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklaması gibi bu yıl yine Bakan Pakdemirli’nin Rus  Ukrayna – Arjantin çiftçisine verdiğimiz fiyatı Türk çiftçisine veriyoruz demesi Türkiye’nin uzun yıllar sonra ayçiçeğinde hedeflenen 2.5-3 milyon tonluk üretime ulaşması demektir.
PANDEMİ SONRASI DEĞİŞEN DENGELER;
Pandemi süreci gıda arz güvenliğinin ülkeler için ne kadar hayati bir konumda olduğunun bir kez daha anlaşılmasına neden olmuştur. Başta buğday olmak üzere birçok üründe olduğu gibi ayçiçeği üreticisi ülkeler ihracatlarında kısıtlamalara gitmişlerdir. Bunun sonucu olarak dünya fiyatları yükselmiştir. Pandemi öncesi Türkiye teslimi (CIF) 340 $’larda seyreden ayçiçeği fiyatları 370 $’lara yükselmiştir. Fiyatların yükselmesi çok bir önem arz etmemekte olup ithalatta kısıtlamaların söz konusu olması ülkelerin artık kendine yeterli politika uygulamalarının elzem olduğunun göstergesidir. Kısacası paranız olsa da ithalat yapamayabilirsiniz. Kaldı ki Türkiye’nin artık döviz darboğazında olduğunu sağır sultan dahi biliyor.”
“AYÇİÇEĞİ’NDE YÜZDE 10 VERİM KAYBI BEKLİYORUZ”
Buğday’da yaşanan verim kaybının ayçiçeğinde de yaşanacağını söyleyen Gaytancıoğlu, “Aynı verim kaybını ayçiçeğinde de yaşayacağımızı düşünüyorum. Keşan  İpsala tarafı biraz daha iyi, biraz yağış düşmüş ama bizim bölgede hiç yağış yok. İyi çıkan, belli bir düzeye kadar iyi gelen, Temmuz ayının ilk günlerine kadar iyi gelen ayçiçeğinde bu sene biraz karamsarım. Verim beklentim de 180 kilo civarında Trakya ortalaması olarak 220  230 kilo olması gerekirken yüzde 10  15 civarında verimin düşeceğini düşünüyorum. Bunun temel nedeni aslında bizim yağışa bağlı kalmamız. Yağışa bağlı kalmak zorunda değiliz. Hükümet, bu işsizlik fonundaki paraları tüketeceğine Türkiye’nin sulama altyapısını geliştirebilirdi” dedi.
Buğday’ın yılbaşında altından daha fazla kazandıracağını iddia eden Gaytancıoğlu, “Buğdayda da kesinlikle altından daha fazla kazandıracak buğday. Biz yılbaşında maalesef 2 lirayı göreceğiz buğdayda. Ama üreticimiz 2 liradan ürün sattı mı, bundan yararlanabilecek mi? Hayır” dedi.
1.5 MİLYON TONLUK ARTIŞ HEDEFİ
Açıklamasında bazen şok tedbirlerin her şeyi değiştirebileceğinin altını çizen Gaytancıoğlu, “ Bu sezon rekoltede yaşanacak olan yaklaşık yüzde 10’luk düşüşün nedenleri irdelenerek ülkemiz için yağlı tohumlar üretiminde kendi kendine yeter seviyeye ulaşılması konusunda kısa vadeli bir eylem planı hazırlanmalıdır. Bu çerçevede, ülkemiz yağlık ayçiçeği üretiminin ilk etapta 3 milyon ton seviyelerine yükseltilmesi iç talebin yerli üretimle karşılanması noktasında kritik eşik olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevcut üretim miktarımıza göre 1.5 milyon tonluk artış hedefi, bu amaca uygun olarak düzenlenecek destek, fiyatlama ve gümrük rejimi modeli ile 1 veya 2 üretim sezonu sonunda ulaşılabilir bir hedef olarak karşımızda durmaktadır” dedi.
GÜMRÜK VERGİLERİ
Gaytancıoğlu, “Gümrük vergileri rekabetçi değil, artık koruyucu olmalıdır” dediği açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ticaret Bakanlığı’nca belirlenen ithalatta uygulanan gümrük vergisi ve gözetim fiyatı seviyeleri ithalatın en azından ülke üretiminin iç talebi karşılamada yeterli olacağı Ocak-Şubat 2021 sonuna kadar engellenmelidir. Yani Ocak-Şubat 2021’e kadar gümrük vergisi maksimum seviye olan yüzde 26’da tutulmalı, gözetim fiyatı da 600 $’lar civarında gerçekleştirilmelidir. Zaten yüzde 44 yağlı ayçiçeği için 3 bin500 TL/ton fiyat açıklanırsa ithal maliyeti ile aynı olacağı için üreticiye ciddi bir doping etkisi yaratacak ve 2021’in ekiliş alanları kendiliğinden artacaktır.”
‘YERLİLİK VE MİLLİLİK’ ZAMANI
Milletvekili Gaytancıoğlu açıklamasının sonunda söz konusu önlemleri almanın çok basit olduğunu belirterek şunları kaydetti;
“Ancak niyet önemlidir. Pandemi sonrası eğer akıllandık deniliyorsa işte gerçek ‘yerlilik ve millilik’ zamanıdır. Gün bugündür. Tek yapılacak olan Bakan Pakdemirli’nin Rus  Ukrayna – Arjantin çiftçisine verdiğimiz fiyatı Türk çiftçisine veriyoruz demesi ve Tarım Kredi Kooperatiflerine alım yapması için kararname çıkartılmasıdır. En büyük alıcı ve işleyici olan çiftçi kuruluşu Trakya birlik buna uymak zorunda kalacaktır. Özetlersek;
Pakdemirli, yüzde 44 yağlı ayçiçeği fiyatını ithal maliyeti olan 3 bin 500 TL/ton olarak açıklamalıdır. Şubat 2021’e kadar gümrük vergisi yüzde 26’da tutulmalıdır. Gözetim fiyatı 600 $/ton olarak uygulanmalıdır. Ayçiçeği destekleme priminde 10 kuruşluk artışla yetinilmemeli, destek primi en az 80 kuruş olmalıdır. Destek primleri en geç 2 ay içinde ödenmelidir.
Eğer özet olarak yazdığımız öneriler hayata geçirilirse Türkiye ayçiçeğinde 2021 yılında önce kendine yeterli bir ülke olur, sonrasında ihracatçı bir konuma ilerler. Bilindiği gibi Irak devleti 3 yılda üretim planlaması yaparak buğday ithalatını sıfırlayarak kendine yeterli bir konuma gelmişti. Madem Covid sonrası kapılar kapandı, gıdanın önemi anlaşıldı; yüzde 44 yağlı ayçiçeği için 3.5 TL fiyat ithalatı durdurur.
Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden 1 ton ayçiçeği ithal etmenin maliyeti yaklaşık 495 $, Dolar kuru yaklaşık 7 TL olduğuna göre hesap çok basit 500×7=3 bin 500, yani 1 ton ayçiçeği 3 bin 500 TL olmalı.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: