İSMAİL MERCİMEK YAZDI:YENİLENMEK Mİ, YİNELEMEK Mİ?

0
215

Hep benzer konular, örnekler, aynı kitapları referans göstermeler, usandıracaksın takipçilerini, yeni kitaplar oku, yeni filmler izle, geliştir biraz kendini, yenilen yani yineleme” dedi, güzel insan ve devam etti; “ İvan İlyiç,Gregor Samsa,Dostoyevski ile yer altı ve benzer kitaplar…Biraz günümüze gel.”

Canımsın ve haklısın hem de yerden göğe kadar.!

Emin ol yenileri de okuyorum, yeni filmler de izlemeye çalışıyorum ama üzülerek belirtmeliyim ki; aynı hazzı alamıyorum. Bir gülmek tutuyor, bir tuhaf kahkaha atıyorum görmelisin. İnsan kendi kahkahasından korkar mı, sonra bakar mı etrafına endişeyle, bu kahkaha hangi duvardan geldi diye?

Aldığı maaşın üstünde bir yaşam süren ve her şey yolundaymış gibi gösteren hakimciğimizin (!) kör bağırsağının ölüme açılan gözü sayesinde tadı tuzu kalmayınca hiçbir şeyin,  aile içindeki ilişkileri irdeleyerek ölümle arkadaşlığını harika bir dil ile anlatırken Tolstoy, sarar bütün ruhumu elimde değil…

Gregor Samsa, devasa böceğimiz..Modern dünyanın sunduğu (dayattığı) toplum modelinin insanı hissizleştirip, yalnızlaştırdığı, bunu ‘ böcek’ metaforuyla ifade eden Kafka’nın, sahte değerlere isyanının adıdır “değişim”. Sarar bütün ruhumu elimde değil.

Dostoyevski, yerin altındaki dostuna gelince; gösterişin, kabalığın, umursamazlığın bencilliğin, cahillikle yoğrulduğu yerin üstünden, yalnızlığını kurtarmak için yerin altına sığınan kahramanımız, sarar bütün ruhumu, elimde değil…

            “Yenileri oku, yeni filmler izle” dedin ya;

Aldım birkaç kitap okuyayım dedim ve hatta çok izlenmiş filmlerden birkaç tanesini izlemeye çalıştım. Hem de izleyenlerin ağladığı filmleri özellikle seçtim lakin bir gülmek geldi ki,  izleyemedim özür diliyorum. Mesela “reçelli” film?

Özgürlüğü, duvarların arasındakilerden…

En güzel yemeğin adını, sokaklarda aç yaşayanlardan…

Aşk’ı, kavuşamamışlardan…

Sağlığı, hastanelerde yatanlardan…

En güzel fıkrayı, ağlayanlardan…

Barış’ı kıyıya vurmuş çocuklardan…

Siyaset’i, alnındaki kırışıkların arasında çamuru silen yaşlı bilgeden…

Mücadeleyi,Mustafa Kemal’den….

Türküleri, köylerden öğrendiğim içindir yenilenmek yerine yinelemem, ben de memnun değilim bu durumdan ama elimde değil.

            Birincisi yaktı geçti insanlığı ama ikincisi yinelendi dünya savaşlarının. Şimdi üçüncüsüne giderken insanoğlu ve kötülüğün yinelendiği bu dünyada, yinelenen yazılarımdan sıkılacaksa okuyucularım ne yapabilirim ki?  Uyarın için sağ ol, seni seviyorum…

                                                                                                                Saygıyla kalın.