ÖZGEN:”15 EYLÜL TARİHİNDE KAPILARIMIZI AÇACAĞIZ

0
143
"90 yıllık fabrika çiftçilerin taahhüdüyle açılacak"

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla 25 Aralık 1925’te kurulan ve Cumhuriyet tarihinin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın açılması için çabalar nihayet sonuç verdi, fabrikanın 15 Eylül’de kapılarını açacağı öğrenildi.

Tam dört yıldır kapalı olan Atatürk’ün talimatlarıyla 25 Aralık 1925’te kurulup çalıştırılmaya başlanan Cumhuriyet tarihinin ilk şeker fabrikası Alpullu için mücadele devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de uzun süredir kapalı olan fabrikanın neden açılmadığını gündeme getirmişti. Kaderi bir türlü değişmeyen Alpullu için sosyal medyada imza kampanyası başlatılmıştı.

Dört yıldır faaliyeti olmayan fabrikanın açılması için çiftçilerin 190 bin ton pancar üretimi taahhüt ettiklerini açıklayan AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, bir süre önce fabrikanın yeniden üretime geçeceğini açıklamıştı. Panko Birlik Genel Başkan Yardımcısı ve Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Ramis Özgen, fabrikada tadilat çalışmalarının sürdüğünü dile getirerek, Alpullu’nun en geç 15 Eylül’e kadar kapılarını açacağını bildirdi. Fabrikanın açılmasına en çok pancar üreticilerinin sevineceği belirtilirken pancar küspesinden yararlanacağı için hayvan yetiştiricilerinin de bu açılıştan memnun kalacağı ileri sürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here