Ergin:Üretimin yolu destekten geçiyor

0
126

Meriç Ziraat Odası (MZO) Başkanı Ömer Ergin, Türkiye’nin yılda ortalama 200 bin ayçiçeği yağı ithal ettiğini belirterek, ithalatın önüne geçilmesi için üretimin artırılması gerektiğini söyledi. Ayçiçeğinin önemine dikkat çeken Ergin, verilen desteklerinde artırılmasının çiftçi ve Türk tarımı lehine olacağını vurguladı.

MZO Başkanı Ergin, Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden birisi olan Edirne’de ayçiçeği hasadının başladığını belirtti.

Ergin,  yıllık ortalama 900 bin ton ayçiçeği yağı ihtiyacı bulunan Türkiye’nin, daha çok ekim alanı potansiyeline rağmen, 200 bin ton ayçiçeği yağını ithal etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Ham yağ açısından ayçiçeğinin önemli olduğunu dile getiren Ergin, “Türkiye’de ayçiçeği ekim alanı yıllık ortalama 520 bin hektar, toplam üretim ise 1 milyon 400 bin tondur. Ayçiçeği ekiminde Türkiye toplam ekim alanının yaklaşık olarak yüzde 13 ü’ Edirne de yapılmaktadır. Yağlı tohumlarda en çok üretilen ürün ülkemizde ayçiçeği. Dünyada ham yağ ihtiyacının yüzde 11’i ayçiçeğinden karşılanıyor. Türkiye ham yağ ihtiyacının yüzde 50’si ayçiçeğinden karşılanıyor. Ham yağ açısından ayçiçeği çok önemli bir üründür. Dünyada yıllık ortalama 26 milyon hektar alandan 42.5 milyon ton ham yağ üretiliyor” ifadelerini kullandı.

 

Üretimin yolu destekten geçiyor

Ergin, yağ ihtiyacının karşılanması için daha fazla üretim yapılması gerektiğini ve bunun yolunun çiftçiye verilecek destekler ve ürüne verilecek fiyattan geçtiğini kaydetti.

Ayçiçeğinin ton fiyatının geçtiğimiz yıl bin 650 liradan değer gördüğünü hatırlatan Ergin, şunları kaydetti: “Ayçiçeği Türkiye’de önemli üretici birliklerinin yanı sıra bölgelerdeki yağ üreticisi firmalar tarafından da alınıyor. Geçen yıl kilogram başına 0.40 kuruş olan üretici destek primi aldı, üretim maliyetlerindeki artış göz önünde bulundurularak ayçiçeği pirimi bu yıl 50 kuruş olmalıdır. Kıraç alanlarda yetiştirilen ayçiçeğinde üretim maliyeti yıllık yağış miktarıyla çok yakından ilgili. Yağışın yeterli olduğu yıllarda ayçiçeği üretimi arttığı için maliyet azalıyor, ancak kurak yıllarda üretim düştüğü için maliyet yükseliyor. Kuraklığın yaşandığı yıllarda  verim dekarda 70- 90 kilograma kadar düştüğü herkesçe bilinen bir gerçektir. Ayçiçeği üreticilerimiz bu yıl da lokal olarak kuraklık yaşanması ve aşırı sıcaklardan dolayı beklenenden az ürün hasat etmektedirler, Ayçiçeği üreticisi bu yıl gibi kurak geçen yıllarda da verimin düşmesi sebebi ile zarar etmişti. Türkiye’nin yıllık ortalama 200 bin ton civarında ayçiçeği yağı ithal ettiği düşünülerse, devletin özellikle kurak geçen yıllarda üreticileri daha fazla desteklemesi gerekiyor. Eğer zarar eden çiftçi bir sonraki yıl ayçiçeği ekmezse, Türkiye daha fazla ayçiçeği yağı ithal etmek zorunda kalacak. Kurak yıllarda üretici örgütleriyle birlikte değerlendirmeler yapılarak üreticilere zarar etmemeleri için destek verilmesini ve planlı üretim yapılması için katkı sağlanmasını istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here