ÖZGEN: FABRİKA BAŞLAYACAK GÖÇ DURACAK

0
523

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle 1926’da ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla üretime başlayan fabrika, 2013’te,Trakya’da çiftçilerin pancar yerine başka ürünlere yönelmesi nedeniyle üretimine ara vermek zorunda kalmıştı.

 

Ancak, Alpullu Şeker Fabrikası’nın kapanmasının ardından 4 yıl aradan sonra açılması için Trakya çiftçisinin başlattığı seferberlik, meyvelerini vermeye başladı.

 

Bu yıl çiftçilerin yeniden pancar üretimine yönelmesiyle fabrika, bu aylarda pancar ılımı ve üretimine başlayacak. Alınan bilgilere göre Fabrikaya işçi alımına başlandığı ve çeşitli hazırlıkların sürdüğü öğrenildi.

 

Pancar üreticisi Fabrikalarının açılacak olmasından son derece memnun olduklarını ifade ederek, hem bölgeye istihdam sağlayacağını hem de üreticin ürünün değerleneceğini belirtiyor.Bazı üreticiler ise pancar üretimine büyük önem verdiklerini belirterek,pancar ekimine yeniden başlayacak olmalarından memnun olduklarını söylüyorlar.

 

FABRİKA BAŞLAYACAK GÖÇ DURACAK

 

Panko Birlik Genel Başkan Yardımcısı ve Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Ramis Özgen; “Şu anda fabrikamızda tadilat çalışmaları var. Hasat döneminde fabrikamız büyük bir ihtimalle çalışmaya başlayacak.Fabrikamızın 3 yıldır bacası tütmüyor. Bu gerek bizi gerekse üreticiyi çok üzüyor. Bu fabrikanın açılması için herkes taşın altına elini soktu. Siyasi gözetmeden Trakya’da bütün milletvekilleri çalışmalara katıldı. Bu Atatürk’ün ilk kurduğu fabrika ilk şekerin çıkardığı fabrika Alpullu Şeker Fabrikası’dır. Bu fabrika ne pahasına olursa olsun bacası tütmeli ve tütecek. Gözümüz çiftçide bu ekimi çiftçimize yaptıracağız.10 dönüm ormana 1 dönüm pancar yeter. Yatağından oksijen fışkırıyor. Bizim burada 1990 yıllarında olduğu gibi fabrikanın üretimini 600 bin tona çıkararak sağlığa zararlı nişastadan kurtaracağız. Fabrika çalıştığında bölgede göç de duracak” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here