İşbilen: ‘’Geçmişten gelen bu eserin geleceğe aktarılması için gerekli önlemler alınmalı’’

0
315

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Liste’sinde yer alan dünyanın en uzun taş köprüsü Uzunköprü, gün geçtikçe zarar görüyor. 174 kemeri olan köprüdeki çatlaklar giderek derinleşirken, bazı noktalarında büyük kırıkların olduğu gözlemlendi. Bir süredir restore edilmeyen bekleyen tarihi köprü için tedbir alınması gerektiğini söyleyen Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, “174 kemerden oluşan köprünün 55 kemerinde çatlaklar var” dedi.

Osmanlı Padişahı 2. Murat tarafından yaptırılan, yüzyıllar boyunca ayakta durmayı başaran köprünün kemerlerinde derin çatlaklar oluşmaya başladı. Başkan İşbilen, köprüde kapsamlı restorasyonun başlamaması halinde yıkıcı hasarlarla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

İşbilen, köprü restorasyonuna ilişkin ihalenin yapılıp tadilata başlanacağı günü dört gözle beklediklerini belirtti.

 

Köprünün korunmasına yönelik alınan kararlar neticesinde köprünün üzerinden şu anda 3 tonun üzerindeki araçların geçmesine izin verilmiyor.

Dünyanın en uzun taş köprüsü olarak bilinen Uzunköprü’nün çok önemli bir sanat yapısı olduğunu ifade eden İşbilen, ‘’Geçmişten gelen bu eserin geleceğe aktarılması için gerekli önlemler alınmalı’’ dedi.

 

Tadilata biran önce başlanmalı

Köprünün genel durumunda sıkıntılar yaşandığını dile getiren İşbilen, ‘’Uzunköprü 1427 yılında yapımına başlanan ve 1444 yılında tamamlanan muhteşem bir sanat yapısı. Bu köprü kullanılmaya başlanmasının ardından yaklaşık 700 yıldır ayakta. Ancak bir takım sıkıntılarla bugüne gelindi. Belli zamanlarda köprü de tadilat yapılmasına rağmen şu anda köprümüzün 173 kemerinden yaklaşık 55 tanesinde çatlaklar mevcut. Bu çatlaklar sadece yüzeyden göründükleri kadar değil aynı zamanda iç kısımlarda da sıkıntılar mevcut. Bu hasarlı bölgelerin bir an önce tadilat edilmesi gerekli’’ şeklinde konuştu.

 

Çalışmalar 3 yıl sürecek

3 yıl sürecek bir çalışmanın öngörüldüğünü ve bu süre zarfında köprünün trafiğe kapatılacağını aktaran İşbilen şöyle devam etti:

‘’Köprünün restorasyonuna ilişkin proje yapılıp onaylandı ancak yapılan ihale birtakım gerekçelerle ilgili kurum tarafından iptal edildi. Köprümüz bilindiği üzere Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait bir üst yapı. Bunun restorasyonu ve tamiratı da ilgili kurum tarafından yapılacak. Köprüde kalıcı bir hasar meydana gelmeden biran önce ihaleye çıkılıp restorasyon çalışmalarına başlanması gerekli.’’

 

UNESCO çalışmaları sürüyor

İşbilen, köprünün, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nden kalıcı listeye geçmesi için de çalışmaların yapıldığını ifade etti. Çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonunda yürütüldüğünü söyleyen İşbilen, Belediye olarak Bakanlıkla koordineli çalıştıklarını ve gerekli tüm desteği verdiklerini kaydetti.

 

Köprünün tarihçesi

Uzunköprü, Edirne’de Ergene Nehri üzerinde Anadolu ile Balkanları birbirine bağlayan tek ve dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliği taşıyor. İlçeye ismini veren ve eski adı “Ergene Köprüsü” olan köprü, 1426-1443 yıllarında II. Murat tarafından dönemin başmimarı Müslihiddin’e yaptırıldı. Köprü, 1392 metre uzunluğunda ve 6,80 metre genişliğinde. Osmanlı’nın, Balkanlar’a yapacağı fetihlerde doğal engel olarak karşısına çıkan Ergene Nehri’ni aşmak için yaptırdığı köprü, Türk ordusunun akınlarını kışın da sürdürebilmesini sağladı. Jale Avyüzen

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here